A hétvégén erőteljes lendületet vett a befektetői kockázatvállalási hajlandóság a nemzetközi devizapiacokon, köszönhetően a kínai jegybank szombati bejelentésének a rugalmasabb jüan-árfolyam politika alkalmazásáról. Az intézkedés nem jelenti a jüan azonnali felértékelését, de elemzők szerint hatásában az árfolyam mérsékelt ütemű erődösödését vonja maga után.
A kínai lépést lendületes emelkedéssel üdvözölték az ázsiai, majd az európai tőzsdék is, mivel Kína világgazdasági fellendülésbe vetett bizalmának jeleként értékelték és elégedetten nyugtázták a világ harmadik legnagyobb nemzetgazdaságának növekvő fizetőképességét is. Az értékpapír piaci és devizapiaci befektetői hangulat egyértelműen pozitív fordulatot vett hétfőn és ezzel együtt erősödött az érdeklődés a kockázatosabb befektetési eszközök iránt, nem utolsó sorban az olaj, a fémek és egyéb nyersanyagok iránt remélt növekvő feldolgozói keresletnek köszönhetően.
A forinttól a 280-as eurójegyzés környékén, 1-2 forintos sávon belüli árfolyammozgást várnak a piacok az elkövetkező napokra is. A jegybank hétfői kamatdöntése nem volt különösebb hatással az árfolyamra, hiszen a piac eleve is a kamattartást "árazta be".
A dollárhoz képest ugyanakkor gyengült a forint: hétfő este 225,23 forintot adtak egy dollárért a bankközi devizapiacon, az előző késő esti 223,05 forint után. Ezzel a dollár 19,17 százalékkal volt erősebb a forinthoz képest, mint tavaly év végén.
MTI/Menedzsment Fórum