Blankfein azt mondta: a Goldman nem hajtott végre titkos agresszív shortolást az általa kibocsátott jelzálogpiaci alapú értékpapírokra, úgynevezett CDO-kra. Carl Levin, a szenátusi vizsgálóbizottság elnöke viszont azt mondta: megdönthetetlen bizonyíték van arra, hogy a Goldman az ingatlanpiac gyengülésére játszva erőteljes short (rövid) pozíciókat vett fel, s ebből 3,7 milliárd dolláros haszna származott. Szerinte a bank egyértelműen olyan értékpapírosított befektetési eszközöket kínált, amelyeket titokban úgy terveztek meg, hogy elveszítsék értéküket. Blankfein viszont azt mondta: nem nyerészkedtek ügyfeleiken, akiknek a bizalma életbevágóan fontos számukra.
Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) másfél hete szinte piaci földindulást keltve csalás gyanújával eljárást indított a Goldman ellen, ami után a brit, majd a német pénzügyi felügyelet is bejelentette, hogy vizsgálatot kezd. A SEC szerint a bank fontos információkat hallgatott el a befektetők elől "nem elsőrendű" (subprime) jelzáloghitel-piaci alapú származékos befektetési eszközökkel kapcsolatban, csalárd módon forgalmazva azokat.
Levin szenátor azt mondta: a Goldman 2007-ben az ingatlanpiac romlására játszva nagy mennyiségű mérgezett értékpapírral árasztotta el a piacot, és ezek a mesterséges eszközök hozzájárultak az ingatlanpiaci buborék kialakulásához. "Kétségtelen, hogy a bank etikátlanul járt el" - mondta John McCain szenátor, volt republikánus elnökjelölt. "Valami helytelen dolog" történt, a Goldman úgy játszott az ingatlanpiac ellen, hogy közben mérgezett hiteleket tartalmazó jelzálogalapú értékpapírokat adott el ügyfeleinek - fogalmazott Susan Collins szenátor.
A Goldman már korábban közölte: visszautasítja a vádakat, és igazának bíróság előtt fog érvényt szerezni. A szenátusi meghallgatás kapcsán az ABC televízió rámutatott: a Goldman Sachs az egyik legsikeresebb amerikai befektetési bank és kétségtelenül a legjobb politikai kapcsolatokkal rendelkezik. A bank vezetői korábban a Kongresszusban és a Fehér Házban dolgoztak, többen pénzügyminiszterek voltak az előző demokrata és republikánus kormányok idején. A Goldman vezetőiről közismert, hogy hatalmas adományokkal segített politikusokat, elsősorban demokrata párti jelölteket, Barack Obama elnökválasztási kampányát csaknem egymillió dollárral támogatták, ez volt a második legnagyobb összegű ilyen adomány.
MTI