3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lecsökkent a befektetők aktivitása az elmúlt héten a Budapesti Értéktőzsdén, a forgalom jelentősen elmaradt az átlagostól és a részvényárak is alig mozdultak.

A tőzsde részvényindexe, a BUX 54 pontos, 0,25 százalékos csökkenéssel, 21465,16 ponton zárt pénteken. Az index második hete a tavaly év végi, 21227,01 pontos záró értéke közelében mozog, jelenleg annál 238 ponttal, 1,12 százalékkal magasabban áll.

Rossz hírrel indult a hét: a Moody,s hitelminősítő intézet hétfőn egyszerre két fokozattal minősítette vissza Magyarország deviza- és forintadósi besorolásait, ezzel a magyar államkötvények a befektetésre ajánlott kategória alsó határára kerültek, egy lépésre a "bóvli" kategóriától. A besorolások kilátása továbbra is negatív.

A magyar piac látszólag gyorsan kiheverte a rossz hírt, mind a tőzsde, mind a forint keddre már ledolgozta a leminősítés negatív hatásait, és a hét további részében a BÉT a külföldi piacok hangulatához igazodott.

A nemzetközi piacokon a héten több mint két éves csúcsokra érkeztek a főbb tőzsdeindexek - a frankfurti DAX, az amerikai S&P-500 és a Nasdaq index is -, a kulcsszinteknél azonban némi tétovázás látszik. Egyelőre nem tudni, hogy a mutatóknak sikerül-e áttörni a határokat, vagy csökkenni kezdenek. A piaci szakértők szerint akárhogyan alakul is a folytatás, az a világ minden tőzsdéjének teljesítményére nagy hatással lehet, így a budapestire is.

A BÉT forgalma az átlagosnál jóval alacsonyabb volt a héten, alig érte el a 65 milliárd forintot, míg az előző hét összforgalma 110,6 milliárd forint volt. Az alacsony aktivitást részben magyarázza, hogy az év végi ünnepek közeledtével lényegesen kevesebb a piaci szereplő, de a szakértők a leminősítésekkel is összefüggésbe hozzák, hogy a magyar részvénypiacot elkerülik a külföldi befektetők.

Az összforgalomból az OTP részvények adásvétele 56 százalékot tett ki, a Mol 25 százalékkal, a Magyar Telekom 4,3 százalékkal, a Richter pedig 9 százalékkal részesedett.

A vezető részvények többnyire gyengültek, az OTP kivételével, amely 2 forintos erősödéssel zárta a hetet. Az OTP árfolyama így 0,04 százalékkal 5252 forintra nőtt. A Mol 0,78 százalékkal gyengült, 19650 forinton zárt pénteken. A Magyar Telekom árfolyama 1,47 százalékkal 537 forintra csökkent. A Richter részvények ára 0,66 százalékkal 43360 forintra mérséklődött. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis lényegesen jobban teljesített, 7,19 százalékos emelkedéssel, 20.205 forinton zárta a hetet. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 28 ponttal, 1,48 százalékkal 1.937,12 pontra nőtt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!