3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sem a magyar, sem a német külkereskedelmi adat nem ad okot optimizmusra, így a forint is gyengülés elé nézhet szerdán. Jó hír a frankhitelesek számára, hogy az euró ugyanakkor erősödhet a svájci devizával szemben, így a forint ellenében is hasonló tendencia várható a jövőben, áll a Commerzbank napi kommentárjában.

EUR/HUF (269,50 – 272,30): Nincs számottevő esemény a devizapiacon, már egy hete a 268-270-es sávban mozgott az árfolyam, ma reggel viszont elhagyta ezt a sávot a forint, és becélozta a 272-t. Már tegnap megtört a lendület, a kínai kamatemelés kismértékben ugyan, de elrontotta az addig optimista hangulatot. A mai német külkereskedelemről szóló számok sem igazán biztatóak: a decemberi export és az import is zsugorodott az elmúlt évhez képest, ráadásul a behozatal 2,3 százalékkal esett 0,8 százalékos várt növekedés helyett. Ez az exportorientált régiónkra nézve nem jó hír. Mára kevés publikálandó adatot várunk, délután jelzálogpiaci számok érkeznek az Egyesült Államokból, illetve az MNB jegyzőkönyvének tartalmát hozzák nyilvánosságra, így addig inkább (a reggeli trendet elnézve) moderált forintgyengülésre számítunk.

EUR/USD (1,3550 – 1,3670): A héten már a harmadik fontosabb adat is gyengére sikeredett Németországban, a hétfői ipari megrendelés állomány után a keddi ipari termelési számok is kiábrándítóak lettek, nem beszélve a fent említett zsugorodó külkereskedelmi számokról. Mindezek ellenére az euró meglehetősen jól tartja magát, (1,36 felett) ami leginkább a hosszabb távon emelkedő inflációs kockázatokkal magyarázható. Ma piaczárás után lesz a FED elnökének kongresszusi meghallgatása, ahol a neki szegezett kérdések közül a legérdekesebb az lehet, hogy ő hogyan értékeli a pénteki meglepően jó 9 százalékos munkanélküliségi rátát.

CHF/HUF (205,20 – 207,70): Azt még korai lenne kijelenteni, hogy az EUR/CHF esetében trendfordulóról lenne szó, de mindenesetre az mindenképpen bíztató (a frankhitelesek szempontjából legalábbis), hogy a kamatemelési várakozások azt mutatják, hogy az euró esetében a szigorítás hamarabb bekövetkezhet, mint a franknál, és mintha ez kezdene beárazódni az árfolyamba. Kéthavi csúcsra ért az euró a frankkal szemben, december 8-án járt utoljára az EUR/CHF szintje 1,31 fölött, és ezzel az emelkedő EUR/HUF árfolyam mellett a „svájci/forint” kurzusa is csökkeni tudott 205 közelébe a kora reggeli órákban. Sajnos a forint jelenleg tapasztalható gyengülése egyelőre elrontja az optimizmusra okot adó folyamatot.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!