Gyengült kissé, de tartja árfolyamát a mostanában kialakult sávon belül a forint: szerdán délután négy órakor 269,51 forinton jegyezték az eurót a kedd délutáni 267,67 forint után. Szerdán kora délután a jegyzés 269,70-nél is járt.
A dollár jegyzése szerdán délután 190,77 forint 1,4133 dolláros euró árfolyam mellett a kedd délutáni 187,26 forint és 1,4292 euró/dollár után. A svájci frankot szerdán délután 182,86 forinton jegyzik a kedd délutáni 181,36 forint után, 100 japán jent pedig 209,19 forinton jegyezték szerdán az egy nappal korábbi 205,74 forint után.
Szerdán a gyengülő euró, a visszafogottabb befektetői kockázatvállalás jegyében zajlott a devizapiaci kereskedelem, miközben a térségbeli országok gazdasági kilátásainak megítélése érdekében szoros figyelem szegeződött az Euromoney bécsi konferenciájára.
Az eurót változatlanul a görög költségvetési hiány okán az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben felmerült aggodalmak terhelik meg, a kockázatvállalási hajlandóság szerdai gyengülését pedig a kínai szigorítás váltotta ki.
A keddi pozitív amerikai zárást követően az ázsiai tőzsdék szerdán index csökkenéssel zártak, az európai tőzsdék veszteséggel nyitottak és negatív tartományban töltötték a napot, majd az amerikai indexek is veszteséggel nyitottak. Az euró folytatta az elmúlt héten felgyorsult gyengülését, szerdán 1,4130 dolláros árfolyamig gyengült, ahol tavaly augusztusban járt utoljára. Az elemzők az 1,4217-nél húzódó erős technikai ellenállási pont áttörésével egyre növekvő esély látnak egy lendületes dollár erősödési szakasz kezdetére.
Az Euromoney konferencia bizakodó kilátásokkal szolgált a piacoknak. Az EKB kormányzó tanácsának tagja Ewald Nowotny, az osztrák jegybank kormányzója szerdán reggel az Euromoney konferencián kijelentette, hogy a kelet-európai gazdasági fellendülés üteme gyorsabb lesz az eddig vártnál, sőt egyes kelet-európai országok növekedésének üteme meghaladja majd a nyugat-európai országokét.
A cseh jegybank helyettes kormányzója, Miroslav Singer Bécsben arról tájékoztatta a konferencia résztvevőit, hogy az idén 2 százalék körüli GDP növekedésre számítanak. A román jegybank helyettes kormányzója, Cristian Popa pedig 1,5 százalékos GDP növekedést jelzett előre az idei évre, a tavalyi 7 százalékos visszaesés után. Kedden Oszkó Péter pénzügyminiszter azt mondta, hogy Magyarország is várhatóan felfelé módosítja idei GDP-előrejelzését, azaz kisebb mértékű visszaeséssel számolhat.
A javuló kilátások tükrében a kereskedők a térségbeli devizák árfolyamának stabilizálódására számítanak. A kereskedők szerint a javuló makrogazdasági környezet egyre erőteljesebb támogatást nyújt a térségbeli devizáknak a szélsőséges árfolyam ingadozásokkal szemben.
A zloty az elkövetkező hetekben tartósan áttörheti a 4,00-ás euró árfolyam küszöböt. Szerdán délelőtt az árfolyam 4,010 közelében járt, délutánra a zloty 4,025-re gyengült. A forint árfolyamát 266 és 270 forintos euró árfolyam között várják. Ettől lényegesen csak abban az esetben térhet el, ha a jegybank jövő heti kamatdöntő ülésén a várt 25 bázisponttól eltérő kamatvágással lepi meg a piacot. (MTI)