Idén július 24-én hozzák nyilvánosságra az egyetemi, illetve felvételi ponthatárokat. A felsőoktatási intézményekbe felvételt nyert, de kollégiumi ellátást nem kapó fiatalok, illetve szüleik ilyenkor évről évre megjelennek az ingatlanpiacon. A többség albérletben, a jobb anyagi helyzetben lévő kisebbség pedig lakásvásárlásban gondolkodik.
Az előbbiekre gondolva a Duna House összegyűjtötte a legnagyobb felsőoktatási intézmények közvetlen környezetében jellemző albérleti árakat. Amint a táblázatban is látható, mind a kisebb, mind a nagyobb lakások esetében a budapesti 11. kerületben lévő Műszaki Egyetem hallgatóinak kell a legmélyebben a zsebükbe nyúlniuk, ha albérletben laknak. Egy 30 négyzetméteres lakás átlagos bérleti díja a Műegyetem környékén 55, míg egy 60 négyzetméteresé 95 ezer forint havonta. A lista másik végén a gödöllői Szent István Egyetem környéke található, ott egy kisebb lakás 33, míg egy nagyobb 48 ezer forintért is megkapható.
Az ingatlanközvetítő franchise hálózat közleményében összeszedte azokat a legfontosabb tényezőket is, amire az albérletbe készülő fiataloknak mindenképpen érdemes figyelni. Ilyen például a rezsi kérdése, hiszen a drágán fenntartható lakás különösen a téli hónapokban nagyon kellemetlen meglepetést okozhat. Szintén fontos odafigyelni arra, hogy a közös költségből a társasház jövőbeni fejlesztéseinek a finanszírozását célzó tételeket az albérlő ne vállalja magára.
A szerződésbe mindenféleképpen foglalják bele az egy-három havi bérleti díjra rugó kauciót, valamint azt is, hogy a bérlő csak a nem rendeltetésszerű használatból eredő károkért felel. Szintén érdemes komolyan venni - a későbbi viták elkerülése érdekében - a lakásban található bútorok, berendezések jegyzékének pontos, részletes kitöltését.
Ha pedig mindenben sikerült megállapodni a tulajdonossal, akkor már csak a közüzemi órák leolvasása maradt hátra. Legalábbis, ha tényleg annyit szeretnénk a gázért, villanyért, vagy vízért fizetni, mint amennyit ténylegesen el is fogyasztunk.
mfor.hu