2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Három hetes csúcsra, 50 dollár fölé emelkedett az olaj ára kedden napközben, miután Kuvait és Katar bejelentette, hogy az OPEC decemberi döntése értelmében csökkentik a kitermelést. Az Oroszország és Ukrajna között húzódó gázvita is drágítja az olajat, ugyanis a csapok elzárása után nem jut elegendő gáz Nyugat-Európába.

Kedden napközben már több mint 50 dollárt kellett fizetni egy hordó nyersolajért a világpiacon, utoljára három hete volt ilyen drága a nyersanyag. Mindez annak köszönhető, hogy most jelentkeznek az OPEC termeléscsökkentésének konkrét jelei, a tagországok sorra jelentik be, hogy csökkentik olajexportjukat. Ráadásul Nyugat-Európába kevesebb gáz érkezik az orosz-ukrán gázvita miatt, a kieső mennyiség egy részét olajjal pótolják.

Kedden kora délután 49,95 dollárt kellett fizetni egy hordó olajért a nemzetközi árutőzsdéken, de korábban rövid ideig már 50 dollár felett is volt a februári jegyzés.

Az elsődleges ok, hogy Kuvait és Katar bejelentette: januártól a korábbinál kevesebb olajat szállítanak Ázsiába az OPEC decemberi döntése értelmében. Az olajexportáló országok december 17-én döntöttek a napi kitermelés 2,2 millió hordóval való csökkentéséről, ennek értelmében csökkentik most a tagországok szállításaikat.

Kuvait január 22-től 5 százalékkal csökkenti az olajszállításait az OPEC döntése értelmében, míg a szervezet második legkisebb exportáló tagja, Katar a januári 5 százalékos csökkentés után februárban további 6 százalékkal kevesebb olajat szállít majd.


Az olajár emelkedésének másik oka a Gazprom és Ukrajna között kirobbant gázvita, melynek következtében a szükségesnél kevesebb gáz jut el Nyugat-Európába Ukrajnán keresztül. A kieső mennyiség egy részét olajjal pótolják, ezért emelkedik a nyersanyag világpiaci ára. A szakemberek szerint ha rövid időn belül nem sikerül megoldást találni a gázvitára, akkor arra kell számítani, hogy jelentősen nő majd a kereslet az olaj iránt.

Az olaj árát felfelé hajtja az Izrael és a Hamasz között a Gázai-övezetben kitört konfliktus is az elemzők szerint. Irán ugyanis felfüggesztette olajszállításai egy részét az izraeli támadások miatt. Az arab ország a második legnagyobb olajtermelő az OPEC-en belül, politikájával a Hamaszt támogatja Izrael ellen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!