Egyre sötétebb előrejelzések jelennek meg az olaj iránti kereslet várható alakulásáról, a szakemberek szerint tovább eshet az olajfelhasználás, miután az amerikai gazdaság immár hivatalosan is recesszióban van egy éve. A nyersolaj ára ennek köszönhetően kedden reggel hároméves mélypontra, 48 dollár alá esett vissza.
Kedden délelőtt a nemzetközi árupiacokon 47,91 dollárt kellett adni egy hordó nyersanyagért, ez 1,37 dollárral volt alacsonyabb a hétfői záróárfolyamnál. A múlt héten az OPEC-ülést megelőzően még jóval 50 dollár felett volt egy hordó olaj világpiaci ára, majd onnan indult csökkenésnek a hét elején.
Hétfőn kezdett csökkenni az olaj ára a világpiacon, miután az OPEC hétvégi informális ülésén a várttal ellentétben nem csökkentette tovább a kitermelést. Az elemzők korábban arra számítottak, hogy a világ olajtermelésének 40 százalékát adó nemzetközi szervezet napi egymillió hordóval mérsékli majd a kitermelt mennyiséget, azonban most úgy tűnik, erre csak a december közepén esedékes következő ülésen kerülhet sor. Sokak szerint most azért nem lépett az OPEC, mert a tagországok már egy nagyobb termeléscsökkentésre készülnek, amiről december 17-i ülésükön dönthetnek. A szervezet egyik képviselője szerint 1-1,5 millió hordóval csökkenthetik a napi kitermelést a következő ülésen.
Hétfőn délután aztán az amerikai nemzeti Közgazdász Társaság bejelentette, hogy 2007 decembere óta recesszióban van az amerikai gazdaság, így hivatalossá vált, amire mindenki számított. Ráadásul további gyenge makroadatok jelentek meg a tengerentúlon: a feldolgozóipari aktivitás 26 éves mélypontra esett, az építőipari kiadások pedig a vártnál nagyobb mértékben csökkentek a múlt hónapban.