"Erős negyedévet tudhat maga mögött a Mol", jelentette ki Hernádi Zsolt, az olajcég elnök-vezérigazgatója a társaság csütörtökön hajnalban publikált harmadik negyedéves jelentésében. Hernádi különösen a downstream (finomítás, kiskereskedelem) üzletágban elért sikerekre lehet büszke, hiszen minden idők egyik legjobb eredményét produkálta az olajcég. A kiemelkedő, a tavalyi évinél 67, az elemzői várakozásoknál pedig 32 százalékkal jobb downstream EBIDTA (speciális tételektől megtisztított, újrabeszerzési árakkal becsült) nem csak a jobb külső körülményeknek, hanem a társaság hatékonyságjavító programjának köszönhető, vélekedik Hernádi. De a Mol-vezér szerint jó hír az is, hogy a kitermelés (upstream) üzletág termelése ismét növekvő pályára állt, és a következő negyedévekben is jelentős növekedési potenciált látnak.
A kitermelés termelési trendjének megfordítása annak köszönhető, hogy a Mol növelte kelet-közép-európai, illetve kurdisztáni kitermelését. Az átlagos napi szénhidrogén-termelés 95 ezer hordó kőolajegyenérték (mboepd) volt, mely 3 százalékos növekedést jelent az előző negyedévhez képest. A teljes olajtermelés 5, míg a teljes gáz és kondenzátum termelés 2 százalékkal növekedett. Előbbi a kurdisztáni és pakisztáni, utóbbiban a magyar és horvát kitermelés fokozásának köszönhető.
Az átlagos realizált szénhidrogénár 4 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, elsősorban a 6 százalékkal alacsonyabb realizált olajár következtében. A földgáz árak viszonylag stabilan alakultak. A kedvezőtlen árváltozásokat a harmadik negyedévben ellensúlyozni tudta a forint gyengélkedése. Az upstream EBITDA-jának emelkedése az alacsonyabb kutatási költségeknek is köszönhető.
A downstream üzletágban a már említett hatékonyságjavító intézkedések mellett a tavalyinál 67 százalékkal magasabb (tisztított, újrabeszerzési árakkal számolt) EBIDTA-ban a kedvezően alakult árréseknek is jelentős szerepe van. A Brent-Ural jegyzésárkülönbség hordónkénti ugyanis 1,5 amerikai dollárral emelkedett, de összességében növekedett a teljes, realizált árrés mértéke is, miután a benzin és fűtő olaj marzs 18 és 12 százalékot növekedett, amit ugyan részben ellensúlyozott a gázolaj árrés 6 százalékos csökkenése, ugyanakkor a nagykereskedelmi árréstömeg is emelkedett.
A Gáz Midstream hozzájárulása több, mint 50 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Ezt a jelentős csökkenést, a megváltozott horvát szabályozás által kikényszerített, alacsony áron történt gázkészlet-értékesítés, valamint a MMBF 2013. negyedik negyedéves értékesítése miatti tárolási bevételelmaradás okozta.
mfor.hu