3p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két hitelminősítő döntése is szerepet játszik abban, hogy a forint a kritikus 300-as mérföldkőhöz közelít. A Fitch „B-”-ról CCC fokozatra rontotta a görög besorolást, míg a Moody’s spanyol bankokat minősített le egyszerre három fokozattal - olvasható a Commerzbank pénteki devizapiaci elemzésében.

EUR/HUF (297,00 – 301,00): Egy tegnapi közvéleménykutatás alapján a görög Új Demokrácia nevű párt (amelyik a megszorítás és az euróövezetben maradás oldalán áll) ismét a legnépszerűbb párt lett, visszavette a vezetést a radikális Sziriza párttól. Az első két helyezett között csupán 2,4 százalék különbség van, ami közel van a statisztikai hibahatárhoz, így messzemenő következtetéseket ebből nem lehet levonni. Az elkövetkező bő négy hétben sok minden történhet a görög politikai életben. Az eurózóna vezető politikusai mindenesetre egységesek abban, hogy jobb lenne a görögöket valamilyen növekedést támogató programmal az EU17-ek között tartani, és az eddigi megállapodásokhoz nem hozzányúlni. Az EUR/HUF árfolyama hajszálnyira van a 300-as szinttől, ami a kilátástalan görög helyzetből adódik. Két hitelminősítő döntése is szerepet játszik abban, hogy a forint a kritikus 300-as mérföldkőhöz közelít. A Fitch „B-”-ról CCC fokozatra rontotta a görög besorolást, míg a Moody’s spanyol bankokat minősített le egyszerre három fokozattal. Régiós összehasonlításban a forint ma reggel nagyjából együtt mozog a zlotyval. A korona is gyengülő pályán van az euróval szemben, míg a lej stagnálást mutat.

EUR/USD (1,2600 – 1,2720): Európában a sok rossz hír mellé csak néhány jót lehet felsorakoztatni, így folytatódik az EUR/USD lejtmenete. Görögország leminősítése kevésbé, de a spanyol bankok besorolásrontása már érdemi befolyással bír a befektetői hangulat szempontjából. Más se hiányzik, mint az, hogy a görög gondok átterjedjenek Ibériára. A görögöknél felerősödött a lakossági pénzek kiáramlása a bankrendszerből arra a hírre, hogy néhány görög banknak az EKB nem biztosít közvetlen likviditást. Más kérdés, hogy a Görög Nemzeti Bankon keresztül az érintett pénzintézetek forráshoz tudnak még jutni, az úgynevezett ELA (Emergency Liquidity Assistance) program keretén belül. A spanyolokat is sújtja a kritikus görög helyzet, rekordszinteken tartózkodik a spanyol CDS-felár, ami lassan megközelítheti a magyar csődbiztosítás szintjét. A hozamkülönbözet a 10 éves német és spanyol kötvények esetében szintén eddig nem látott magasságokban tartózkodik. Így nem csoda, hogy az EUR/USD árfolyama bőven 1,27 alá került. Technikai szinten a 2012 januári 1,2624-es mélypont lehet a következő támasz, majd a következő állomás a 2010-es 1,2588 lehet. Az EUR/USD mélyrepülését egy amerikai likviditásbővítő intézkedés tudná megállítani, melynek bevezetése és esetleges időpontja is kérdéses.

CHF/HUF (247,00 – 251,00): Továbbra sincs változás az EUR/CHF árfolyamában, a forint további gyengülése viszont bő három hetes, CHF/HUF árfolyamcsúcsot hozott, 249,50 felett is járt a frank forint kurzusa ma reggel.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!