Az amerikai tőzsdék hétfői zuhanása után először Ázsia vette át a negatív hangulatot, a távol-keleti részvénypiacok reggel jelentősen visszaestek. A keddi nyitáskor aztán már a pesti börzén is meglátszott a pesszimizmus, a BUX 2 százalék körüli gyengülést produkált délelőttig.
A tőzsde fő mutatója, a BUX index délelőtt 12 198 ponton állt, ami 1,96 százalékkal maradt el a hétfői záróértéktől. A részvényforgalom átlagos volt a nap első felében, a nyitás utáni órákban mintegy 4 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között. A vezető papírok gyengültek a nyitást követően. Az OTP-részvények 2837 forintot értek délelőtt, ez 3,17 százalékkal maradt el a hétfő délutáni értéktől. Új hír, hogy az orosz Sberbank szóvivője hétfőn este cáfolta azokat a híreket, hogy a legnagyobb orosz pénzintézet megvenné az OTP-t vagy a Raiffeisent.
A Mol 9860 forintig esett vissza délelőttre, ez 2,95 százalékos gyengülést jelentett a részvények árfolyamában hétfőhöz képest. A Magyar Telekom egyetlen kivételként sokáig tartotta magát, délelőttre azonban visszaestek a távközlési papírok, 0,35 százalékos gyengülés után 576 forintot értek.
Jelentős eséssel kezdtek kedden reggel a gyógyszeripar képviselői is: az Egis 2,11 százalékkal állt hétfői értéke alatt, 10 895 forintba kerültek a cég papírjai, míg a Richter 26 600 forintos ára 0,71 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző napi záráskor.
A forint reggel gyengüléssel kezdett a devizapiacon, ismét 262 fölé emelkedett az euró ára. Délelőttre aztán erősödésnek indult a magyar fizetőeszköz, a 262-es szint alatt stabilizálódott. Tizenegy óra előtt nem sokkal 261,81 forintot kellett adni egy euróért, ami nagyjából megfelelt a hétfő esti szintnek. A dollár ára 207,44 forint volt, míg a svájci frankkal szemben 171,62-nél állt a forint.
Az amerikai tőzsdéken hétfőn indult a meredek gyengülés, amikor a Nemzeti Közgazdász Társaság bejelentette, hogy 2007 decembere óta recesszióban van az amerikai gazdaság, így hivatalossá vált, amit eddig csak sejteni lehetett. Emellett további gyenge makroadatok jelentek meg hétfőn délután: a feldolgozóipari aktivitás 26 éves mélypontra esett, az építőipari kiadások pedig a vártnál jobban csökkentek.
A befektetők többsége már a hét második felében megjelenő makroadatokra koncentrál a tengerentúlon, pénteken közlik a munkanélküliség novemberi alakulását, ami a lakossági kiadások szempontjából lehet különösen fontos.
Az amerikai piacok gyengülése után Ázsia is komoly eséssel fejezte be a napot kedden reggel, majd a vezető nyugat-európai tőzsdék is gyengüléssel nyitottak. Délelőttig a londoni FTSE 1,17 százalékot bukott, míg a frankfurti DAX 0,36 százalékkal esett vissza. Az amerikai határidős kontraktusok a nap első felében már erősödő nyitást valószínűsítettek, de délután fél négyig még sok dolog változhat.