3p

A nemzetközi piacokon uralkodó óvatos hangulatnak köszönhetően a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe közel 2 százalékkal esett vissza a keddi nyitás után, a vezető részvények kivétel nélkül gyengültek a hétfői záráshoz képest. A forint viszonylag stabilan kitartott a 262-es szint alatt kicsivel.

Az amerikai tőzsdék hétfői zuhanása után először Ázsia vette át a negatív hangulatot, a távol-keleti részvénypiacok reggel jelentősen visszaestek. A keddi nyitáskor aztán már a pesti börzén is meglátszott a pesszimizmus, a BUX 2 százalék körüli gyengülést produkált délelőttig.

A tőzsde fő mutatója, a BUX index délelőtt 12 198 ponton állt, ami 1,96 százalékkal maradt el a hétfői záróértéktől. A részvényforgalom átlagos volt a nap első felében, a nyitás utáni órákban mintegy 4 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között. A vezető papírok gyengültek a nyitást követően. Az OTP-részvények 2837 forintot értek délelőtt, ez 3,17 százalékkal maradt el a hétfő délutáni értéktől. Új hír, hogy az orosz Sberbank szóvivője hétfőn este cáfolta azokat a híreket, hogy a legnagyobb orosz pénzintézet megvenné az OTP-t vagy a Raiffeisent.

A Mol 9860 forintig esett vissza délelőttre, ez 2,95 százalékos gyengülést jelentett a részvények árfolyamában hétfőhöz képest. A Magyar Telekom egyetlen kivételként sokáig tartotta magát, délelőttre azonban visszaestek a távközlési papírok, 0,35 százalékos gyengülés után 576 forintot értek.

Jelentős eséssel kezdtek kedden reggel a gyógyszeripar képviselői is: az Egis 2,11 százalékkal állt hétfői értéke alatt, 10 895 forintba kerültek a cég papírjai, míg a Richter 26 600 forintos ára 0,71 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző napi záráskor.

A forint reggel gyengüléssel kezdett a devizapiacon, ismét 262 fölé emelkedett az euró ára. Délelőttre aztán erősödésnek indult a magyar fizetőeszköz, a 262-es szint alatt stabilizálódott. Tizenegy óra előtt nem sokkal 261,81 forintot kellett adni egy euróért, ami nagyjából megfelelt a hétfő esti szintnek. A dollár ára 207,44 forint volt, míg a svájci frankkal szemben 171,62-nél állt a forint.

Az amerikai tőzsdéken hétfőn indult a meredek gyengülés, amikor a Nemzeti Közgazdász Társaság bejelentette, hogy 2007 decembere óta recesszióban van az amerikai gazdaság, így hivatalossá vált, amit eddig csak sejteni lehetett. Emellett további gyenge makroadatok jelentek meg hétfőn délután: a feldolgozóipari aktivitás 26 éves mélypontra esett, az építőipari kiadások pedig a vártnál jobban csökkentek.


A befektetők többsége már a hét második felében megjelenő makroadatokra koncentrál a tengerentúlon, pénteken közlik a munkanélküliség novemberi alakulását, ami a lakossági kiadások szempontjából lehet különösen fontos.

Az amerikai piacok gyengülése után Ázsia is komoly eséssel fejezte be a napot kedden reggel, majd a vezető nyugat-európai tőzsdék is gyengüléssel nyitottak. Délelőttig a londoni FTSE 1,17 százalékot bukott, míg a frankfurti DAX 0,36 százalékkal esett vissza. Az amerikai határidős kontraktusok a nap első felében már erősödő nyitást valószínűsítettek, de délután fél négyig még sok dolog változhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!