3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentős gyengüléssel kezdett csütörtökön a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely délelőtt közel 3 százalékkal állt előző napi záróértéke alatt. Főleg a Mol és az OTP szenvedi meg a pesszimista nemzetközi hangulatot, az olajrészvények már 3,5 százalékot buktak a nyitás óta. Egyelőre Európában is elmaradt a pozitív korrekció, folytatódik a szerdai esés.

Az utóbbi napokban rendre felülteljesített a BUX a nemzetközi piacokkal szemben, azonban arra számítani lehetett, hogy előbb-utóbb nálunk is beindul a komolyabb gyengülés. Csütörtök reggel már komoly mínusszal nyitott a pesti börze, főleg a Mol és az OTP árfolyamainak zuhanása húzza le a tőzsdét.

12 153 pontig gyengült a BUX index a csütörtöki kereskedés első néhány órájában, ez 2,66 százalékkal maradt el az előző napi záróértéktől. A forgalom átlagosnak mondható, a több mint 330 pontos esés mellett mintegy 4,5 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.

A vezető részvények kivétel nélkül gyengüléssel kezdték a napot, főleg a Mol 3,5 százalékos bukása húzta le a piacot. Az olajtársaság papírjai 9540 forinton álltak a nap első felében, ez 3,59 százalékkal volt alacsonyabb a szerda délutáni árfolyamnál. Az OTP 3,02 százalékkal esett vissza a kezdés után, ez 2667 forintos árfolyamot eredményezett. 0,72 százalékkal esett vissza a Magyar Telekom, a távközlési cég részvényeiért 551 forintot kellett adni.

Rosszul kezdték a napot a gyógyszergyárak is, az Egis és a Richter is több mint 2 százalékkal esett vissza. Az Egis 2,06 százalékot veszített értékéből, 10 720 forintba kerültek a vállalat papírjai, míg a Richter 2,92 százalékos gyengülés után 29 900 forinton állt.

A forint reggel ismét gyengüléssel kezdett, rövid időre 280 fölé is emelkedett az euró ára, majd kicsit korrigált a magyar deviza. Délelőtt 279,63 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár árfolyama 211,63 forint volt. A svájci frankkal szemben is visszajött kicsit a forint az első néhány órában, tíz óra után 189,73 forintot ért egy frank.

A nemzetközi piacokon a szerdai meredek zuhanás után csütörtökön az Európai Központi Bank kamatdöntése kerülhet előtérbe. Magyar idő szerint délután háromnegyed kettőkor jelentik be a döntést, az elemzők arra számítanak, hogy a 2,5 százalékos kamatszint 2 százalékra csökken majd.


Délután a tengerentúlon is megjelenik néhány fontos makroadat, melyek figyelmet érdemelnek. Elsősorban a New York-i körzet feldolgozóipari indexére illetve a termelői árak decemberi alakulására figyelnek a piacok, az utóbbi adat az infláció egyik fontos indikátora lehet. Mindezek mellett folytatódik a vállalati gyorsjelentések időszaka, a csütörtöki zárás után jelennek meg az Intel eredményei.

Nyugat-Európában a szerdai meredek esés után ismét gyengüléssel kezdtek a tőzsdék. A londoni FTSE index délelőttig 0,77 százalékot veszített értékéből, míg a frankfurti DAX 0,78 százalékos mínuszban volt. Az amerikai határidős kontraktusok is kismértékű visszaesést mutattak, de a délutáni nyitásig még változhat a hangulat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!