3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hétfőn délelőttre ismét 40 dollár alá esett az olaj világpiaci ára, mivel a szakemberek úgy vélik, hogy az OPEC termeléscsökkentései nem veszik fel a versenyt a kereslet visszaesésével. Az elemzők most arra számítanak, hogy hiába csökken a kitermelt olaj mennyisége, a felhasználás ennél is gyorsabban fog zuhanni.

Ismét a kereslet várható csökkenése került előtérbe az olajpiacon, így hétfőn megint 40 dollár alá esett egy hordó nyersanyag ára. A hét első napján délelőtt 39,46 dollárt kellett adni egy hordó olajért, ez 1,37 dollárral volt alacsonyabb, mint a múlt hét végén tapasztalt árfolyam. A nyersanyag várhatóan még ennél is olcsóbb lesz, ugyanis a várakozások szerint csökken majd a kereslet.

A Deutsche Bank elemzői szerint idén napi egymillió hordóval fog csökkenni az olajfogyasztás, miközben a világ vezető gazdaságai a második világháború utáni időszak legsúlyosabb recessziójával lesznek kénytelenek szembe nézni. A Bloomberg újságírói rámutatnak arra, hogy az utóbbi 15 hétből 13 esetben nőttek az amerikai olajkészletek, ez pedig a kereslet visszaesésére utal. Közben az OPEC-tagországok a múlt héten bejelentették, hogy csökkentik a nyersolaj eladását a finomítóknak, de a szakértők szerint ez sem lesz elég ahhoz, hogy megállítsa az árfolyam zuhanását.

A múlt héten összesen 12 százalékkal csökkent az olajár, miután a tengerentúlon megjelent makroadatok a gazdaság további visszaesésére utalnak. Elsősorban a gyenge munkanélküliségi adatok váltották ki ezt a hatást, ugyanis a munkanélküliek számának emelkedése az egyik legfontosabb negatív jelzés az amerikai gazdaságot illetően.

A világ legnagyobb állami tulajdonú olajtársasága, a Saudi Aramco múlt pénteken küldött egy levelet ügyfeleinek, melyben azt írja, hogy februárban további 10 százalékkal csökkenti a nyersolaj szállítását - olvasható a Bloomberg cikkében. Ez sorozatban a harmadik hónap, hogy a szaúdi cég ilyen eszközt alkalmaz, de vélhetően most sem lesz sikeres a lépés, azaz nem sikerül majd megállítani az olaj világpiaci árának zuhanását.


A világ olajexportáló országai tavaly ősszel már 4,2 millió hordós termeléscsökkentésről döntöttek, de a jelenlegi állás szerint további vágás valószínű. Az OPEC-tagok a világ olajszállításának mintegy 40 százalékát adják.

A múlt héten akkor zuhant igazán jelentősen a nyersolaj jegyzése, amikor közölték az amerikai olajkészlet-adatokat, melyek a vártnál lényegesen magasabb készleteket mutattak. Mindez szintén a kereslet visszaesésére utal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!