Ismét a kereslet várható csökkenése került előtérbe az olajpiacon, így hétfőn megint 40 dollár alá esett egy hordó nyersanyag ára. A hét első napján délelőtt 39,46 dollárt kellett adni egy hordó olajért, ez 1,37 dollárral volt alacsonyabb, mint a múlt hét végén tapasztalt árfolyam. A nyersanyag várhatóan még ennél is olcsóbb lesz, ugyanis a várakozások szerint csökken majd a kereslet.
A Deutsche Bank elemzői szerint idén napi egymillió hordóval fog csökkenni az olajfogyasztás, miközben a világ vezető gazdaságai a második világháború utáni időszak legsúlyosabb recessziójával lesznek kénytelenek szembe nézni. A Bloomberg újságírói rámutatnak arra, hogy az utóbbi 15 hétből 13 esetben nőttek az amerikai olajkészletek, ez pedig a kereslet visszaesésére utal. Közben az OPEC-tagországok a múlt héten bejelentették, hogy csökkentik a nyersolaj eladását a finomítóknak, de a szakértők szerint ez sem lesz elég ahhoz, hogy megállítsa az árfolyam zuhanását.
A múlt héten összesen 12 százalékkal csökkent az olajár, miután a tengerentúlon megjelent makroadatok a gazdaság további visszaesésére utalnak. Elsősorban a gyenge munkanélküliségi adatok váltották ki ezt a hatást, ugyanis a munkanélküliek számának emelkedése az egyik legfontosabb negatív jelzés az amerikai gazdaságot illetően.
A világ legnagyobb állami tulajdonú olajtársasága, a Saudi Aramco múlt pénteken küldött egy levelet ügyfeleinek, melyben azt írja, hogy februárban további 10 százalékkal csökkenti a nyersolaj szállítását - olvasható a Bloomberg cikkében. Ez sorozatban a harmadik hónap, hogy a szaúdi cég ilyen eszközt alkalmaz, de vélhetően most sem lesz sikeres a lépés, azaz nem sikerül majd megállítani az olaj világpiaci árának zuhanását.
A világ olajexportáló országai tavaly ősszel már 4,2 millió hordós termeléscsökkentésről döntöttek, de a jelenlegi állás szerint további vágás valószínű. Az OPEC-tagok a világ olajszállításának mintegy 40 százalékát adják.
A múlt héten akkor zuhant igazán jelentősen a nyersolaj jegyzése, amikor közölték az amerikai olajkészlet-adatokat, melyek a vártnál lényegesen magasabb készleteket mutattak. Mindez szintén a kereslet visszaesésére utal.