2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nemzetközi piacokon az elmúlt napok aggodalma kezd alább hagyni. Így a hétfői gyengülés után ismét erősödött a forint is. Ha az egyiptomi helyzet rendeződne, akár további pozitív irányú elmozdulás is elképzelhető, áll a Commerzbank napi kommentárjában.

EUR/HUF (270,50 – 273,00): Három nap esés után ma újra emelkedésbe lendültek az ázsiai tőzsdék, az egyiptomi állapotot higgadtan reagálják le a piacok egyelőre. Mára egymilliós tüntetést szerveznek Kairóban, remélhetőleg a demonstráció békés kimenetelű lesz. Az egyiptomi elnök új kormánnyal és új alkotmánnyal próbálkozik, úgy tűnik, kevés sikerrel. Az árfolyamok szempontjából az lenne a leginkább megnyugtató, ha a zavargások megszűnnének, akár úgy, hogy marad az elnök és reformokat vezet be, vagy úgy, hogy lemond, és az új vezető és az új kormány hiteles lesz a nyugat számára, és mindez gyorsan végbemegy. A forint szempontjából érdekes, hogy egyre több elemzés jelenik meg azzal kapcsolatban, hogy a kamatemelések folytatódhatnak a Monetáris Tanács új tagjaival is és az év végére már 6,50-6,75 százalékos alapkamatot láthatunk. A gondolatmenet szerint az emelkedő ráta főleg az SZJA-csökkentésnek, és az emelkedő nyersanyagáraknak lesz köszönhető.

EUR/USD (1,3625 – 1,3730): Emelkedik az infláció az eurozónában, a januárra vonatkozó becslés 2,4 százalékos pénzromlást mutat, ami az előző havi értéknél 2 tizedszázalékkal, a várakozásokhoz képest pedig 1 tizedszázalékkal magasabb. Az euró ezek hatására kvázi ledolgozta a pénteken elszenvedett veszteségeket, sőt nincs sok hátra az 1,3750-es szint átlépéséhez sem. Közben az egyiptomi bizonytalan helyzet, illetve az észak-amerikai időjárás-előrejelzések az olaj árát emelik: az európai Brent típusú nyersolaj már átlépte a hordónkénti 100 dollárt, ami az elemzők szerint ha tartósan ilyen magas marad, akkor ugyan emeli az inflációt, de csökkentheti a növekedési kilátásokat. Adatszempontból az amerikai ISM-index alakulása lehet érdemben hatással az EUR/USD árfolyamára, a várakozások javulást jeleznek.

CHF/HUF (210,00 – 213,00): Míg EUR/USD-ben az euró már ledolgozta a pénteki gyengülést, addig az EUR/CHF árfolyamában még hiányzik 40-50 pont, hogy a január 28-i szinteket újra elérjük. Ebben segíthet a svájci kiskereskedelmi forgalom gyenge teljesítménye, novemberhez képest ugyanis több mint 2 százalékkal csökkentek az eladások decemberben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!