5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A görög államadósság miatt kialakult helyzet az egész Európai Unió számára számos tanúsággal szolgálhat. A sokat emlegetett szabályozói oldal mellett az európai gazdasági lehetőségek, a finanszírozási kérdések is továbbgondolásra érdemesek. VP elemez.

Annyira kockázatosak a görögök?

A görög államkötvények 5 éves csőd elleni biztosítása jelenleg 420 bázispont, míg a portugál 250 bázispont körül van. A görög kötvények egyéves biztosítása 650 bázispont. Igen, 6,5 százalékba kerül, ha a görög államkötvényt egy évre biztosítani akarod. Ezzel szemben a befektetés kategóriájú vállalatok 5 éves biztosítása 0,85 százalék. Itt valami nagyon nem stimmel.


Az egyéves görög biztosítás most szerintem az egyik legjobb befektetés, persze ha a számok igazak a görögöknél, és nem hamisították meg ismét azokat. A görögök NEM MENNEK CSŐDBE egy éven belül. Aki most eladja azt a biztosítást 6,5 százalékon, és tartani tudja, jó valószínűséggel megkeresi pénzét. Érdemes a 6,5 százalékot összevetni a bankbetétekkel, melyek 0,5-2 százalék közt fizetnek euróban.

Már írtunk korábban erről a görög és más az eurózóna perifériáján lévő országok "parájáról". Itt csak annyit: ha a görögöket hagynák bedőlni, az EGÉSZ euró-eszme meghalna. Óriási hullámokat verne mindenhol, más gyenge országok finanszírozása is a sokszorosára ugrana, bankok mennének csődbe, még nagyobb lenne a munkanélküliség, az euró zuhanna a dollárral szemben vagy 0,8/0,6-ra a mostani 1,3-1,4-ről. Szóval a görögök megmentésének az ára, a pár milliárd (legyen 50) össze sem vethető a nem megmentés árával. De akkor miért történik mindez? Egy kis játékelmélet. Az EU nem akarja a görögöket könnyen megmenteni, mert akkor ez precedenst teremt. Szerintem ami kellene, hogy segítsenek refinanszírozni őket, nyakukba varrnak egy sokkterápiát, hogy az adósságot az uniós átlagra hozzák le. Ennyi. Csak nem értem mire várnak ennyit.

A piac meg játszadozik. A gonosz, ördög adta hedge fundok keltik a zűrzavart, a pánikot, mert ők CSAK ekkor tudnak működni. A szabályozóknak fel kell végre fogniuk, hogy ezek a típusú befektetők annyi kárt okoznak, mint hasznot. Ezek az alapok nagyban hozzájárulnak a piac likviditásához, továbbá ahhoz hogy az országok, mint Görögország igen is rá legyenek kényszerítve, hogy végre feleszméljenek. A másik oldalon ugyanakkor megnövelik az ún. tail-események, vagyis a kis valószínűségű, de nagy horderejű események bekövetkeztét. Így valahogy szabályozni kell őket, és a piacot is, persze nem lesz egyszerű. Most keltik a pánikot ismét, hogy legyen volatilitás, amiben ők jól tudnak keresni, mert nagy az árfolyammozgás.

Az első ábra az európai államkötvény biztosítási felárat mutatja a vállalati kötvények biztosításával szemben, a másik ugyanezeket hasonlítja össze az USA-ban. Az USA-ban Kalifornia, mely a világ 7. legnagyobb gazdasága sokkal komolyabb fizetési nehézségekkel küzd, mint a görögök, még sincs pánik.

Kína megesz mindenkit?

Általában az államadósságok nagyon megugrottak az elmúlt 2 évben, köszönhetően a szociális intézkedéseknek és sok adósság "államivá konvertálásának" A korábbi két évben félelmet keltett, hogy a privátbefektetők és vállalati befektetők sok adósságot halmoztak fel olyan bankoknál, melyek saját tőkéje minimális volt. Félő volt a rendszer bedőlése, egy világot elárasztó pénzügy cunami, melyben a papírpénzek elértéktelenednek.

Az államok beavatkoztak, és egy jó részét magukra vállalták. Persze ezzel az ő adósságuk ugrott meg. Ez egy jó kis játék, de sokáig nem mehet. Már vagy 2-3 éve leírtuk itt: az adósság ide-oda dugdosása nem lesz megoldás. Elinflálod vagy visszafizeted. Persze a dugdosással időt lehet nyerni, de ha ezt az időt nem használjuk ki konkrét lépésekre, akkor a befektető megtalálja a skatulya alatt a kis szivacsgolyót. Az adóemelések jönnek majd, ne legyenek illúzióid. Egyesek mohóságáért, a közösség fizet.

A nagy munkanélküliség csak tovább fokozza a problémákat. Az adóbevételek esnek, az olcsó ázsiai munkaerő elszív mindent. Drágák lettünk. A globalizációval zsákutcába kerültünk. Úgy volt, hogy ez nekünk lesz jó majd, piac az áruinknak, aztán a végén az lett belőle, hogy máshol állítják őket elő, mert ott olcsóbb, és lassan ott is fogyasztják, mert nekik VAN munkájuk. Obama az USA-t a nagy, hatékony energia hatalommá akarja növelni. De miképp? Kínában gomba módra szaporodnak a nagy zöld energia parkok, ahol olcsón állítják elő azt, amit Obama akar (napelem, szélerőmű) az USA-ban. A Nyugat CSAK technológiában versenyképes... még. De a kínaiak rohamléptekben jönnek fel, és ha ez így megy, akkor itt lesznek még finoman szólva is érdekes évek.

Persze Kínában nagy a kapacitás, így vagy nagyon megugrik ott a fogyasztó réteg, vagy, ha a nyugat tovább agonizál, akkor iszonyatos túlkapacitásokkal kell szembenézniük. Nem szükséges ezt jobban magyarázni. Öregedő lakosság, iszonyatos jövőbeli állami nyugdíj- és egészségügyi kötelezettségek, melyek még benne sincsenek az adósságban. Neked, kedves fiatal, középkorú olvasó jó eséllyel 70-75 éves korig dolgoznod kell majd. Hogy ez miképp lehetséges? Sehogy. Nyugdíjas évekről tegyél le. Ha nem visz el a kaszás addig, akkor sem sok éved marad nyugdíjra.

Persze van "megoldás". A "szegény-gazdag" olló iszonyatosra nyílt az elmúlt években. Nem lennék meglepve, ha a következő években szélsőséges politikai pártok, kényszerítve a választóiktól (több a szegény, mint a jómódú polgári, mert sokan lecsúsznak...) majd elindulnak vagyonhajszára. Robin Hood-adók sora lesz majd kivetve. Menekítsd a pénzed?

Hát nagyjából ez áll a félelmek hátterében, ami miatt megugranak az államkötvények hozamai. Sok ebből mondva csinált, hedgefundok által kreált furmányosság, de "nem rezeg a levél, ha nem fújj a szél".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!