4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eltűnő infláció jó érv lesz a jegybanknak, hogy kedden ha kicsit is, de tovább mérsékeljék az alapkamatot. Ha viszont az euró 310 forint felett ragad, kockázatos lesz a kamatvágások erőltetése - vélik a Raiffeisen szakemberei.

Az utolsó negyedévben 2,7 százalékkal volt magasabb a magyar gazdaság összteljesítménye, mint egy évvel azelőtt, és 0,6 százalékkal, mint az előző három hónapban. Ezek relatív erős számok (enyhén meghaladták a várakozásokat is), ennél magasabb éves növekedést csak 2006-ban találunk visszamenőleg - idézik a hét legfontosabb adatát a Raiffeisen Bank elemzői heti összefoglalójukban. Persze érdemes ezt abban a kontextusban is megnézni, hogy 2012 utolsó negyedévében (a mostani adat bázisául szolgáló időszakban) éppen 2,7 százalékkal esett vissza a GDP. A KSH nem tesz előzetes becslései során közzé részletes adatokat, de az elemzők számításai szerint a növekedés mostanra a gazdaságban szétterjedt, minden nagy gazdasági ág gyarapodott. Igaz, nagy valószínűséggel a legnagyobb részét még mindig a mezőgazdaság adta a növekedésnek. A felhasználó oldalon viszont már a belföldi kereslet is élénkült, és nem csak a nettó export húzza a GDP-t - vélik a szakemberek.

Péntek reggel közölte a KSH a januári 0 százalékos inflációt is, Ezzel kapcsolatban a Raiffeisen elemzői kifejtik: az év nagy részében ennél némileg magasabb, de továbbra is rendkívül alacsony inflációra számítanak - és ezen várakozásokban még nem szerepel újabb rezsicsökkentés. Mindez pedig jó érv lehet a monetáris tanács tagjainak, hogy kedden újabb alkalommal csökkentsék a kamatot, még ha csak kis mértékben is. Mindazonáltal a kamatcsökkentési sorozatnak a vége felé járunk, és véleményük szerint továbbra is magas a kockázat, hogy 310 felett ragad hosszú hetekig az euró árfolyama, ha tovább erőltetik a csökkentéseket.

Három csökkenés után egy kis emelkedés

Három csökkenő hét után enyhe emelkedést produkált a vezető hazai index, a BUX. Ugyan a hét folyamán járt szeptember óta nem látott szinteken, de péntekre, főleg a Magyar Telekom-nak köszönhetően, sikerült a 18 ezer pontos támaszok felett zárni. A hét nyertese, az FHB mögött, a Magyar Telekom volt köszönhetően a hétfői és pénteki teljesítményének. Hétfőn a Deutsche Telekom bejelentette, hogy megvásárolja cseh leányvállalatának maradék tulajdonrészét is. Korábban a Telekommal kapcsolatban már többször felmerült a kivásárlás lehetősége, de eddig még nem került rá sor. Az elemzők véleménye szerint most sem áll fenn ez a helyzet. A nagytulajdonos 2018-ra Kelet-Európa vezető telekommunikációs szolgáltatója kíván lenni, amihez hálózati fejlesztéseket és ha kell tulajdonbővítéseket hajt végre. Az árfolyam szempontjából átmenetileg tört az 50hmá (333), amire legutoljára májusban volt példa, de a végül alatta zárt.

Az OTP esetében ilyen sikerekről nem tudnak beszámolni, az árfolyam csökkent heti szinten, de ehhez az év 2. legalacsonyabb forgalma párosult. Az Európai Bíróság elkezdheti tárgyalni a devizahitelek kérdéskörét. Döntés 3 hónap múlva várható. A MOL szintén 4. hete rajzol alacsonyabb csúcsokat. A héten ugyanott zárt, mint ahol nyitott, de az alacsony forgalom miatt ebből nem lehet fordulatra következtetni. A Richter esetében a forgalom az év 2. legerősebbje volt. Napi szinten a szakemberek erőteljes beszűkűlést látnak, ami jelentős ellmozdulásra utalhat. Véleményük szerint az árfolyam még mindig túladott, mint amennyire tavaly februárban volt. "Sajnos utána még alacsonyabb árszintek következnek" - vélik az elemzők. 

16 hete áramlik ki a pénz a feltörekvő piacokról

Az előző héten a részvényekbe globális szinten 11,5 milliárd dollár áramlott, de ennek közel fele (4 milliárd dollár) az európai részvényekbe. Ezzel immár 33. hete áramlik a pénz az öreg kontinensre. Azon belül főleg a PIIGS országokba és az uniós pénzintézetekbe. Hasonló folyamatokat már láthattunk októberben is. Arra kell vigyázni, hogy nagyon hamar megfordulhat e trend - figyelmeztetnek az elemzők. A feltörekvő piacokból újabb 3,1 milliárd dollár áramlott ki, ami már a 16. heti kiáramlás. Ezen idő alatt 36 milliárd dollár hagyta el az ilyen befektetési célú alapokat, ami a kezelt vagyok 5 százalékát jelenti. Ez nagyon nagy összeg, így állítható, hogy jó beszállási pontokon vagyunk hosszú távra. Olcsóak a feltörekvő piacok, de természetesen még olcsóbbak is lehetnek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!