Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) azért bízott meg három jelentős hitelintézetet befektetői találkozók szervezésével, hogy tájékoztassák a kötvénypiaci szereplőket a Széll Kálmán-terv részleteiről, egyúttal megtudják hogyan fogadják azt – mondta a lapnak Pleschinger Gyula vezérigazgató. A BNP Paribas, a Citigroup és a Deutsche Bank március 17-én kezdte meg a tárgyalások lebonyolítását Európában és az Egyesült Államokban, ezek szerdán be is fejeződnek.
A találkozók célja a tájékoztatás és a tájékozódás és nem egy azonnali kötvénykibocsátás – hangsúlyozta az ÁKK vezérigazgatója. Szerinte ugyan az elképzelések sikeres fogadtatása esetén akár néhány héten belül is megtörténhet egy kötvénykibocsátás, ám az is elképzelhető, hogy a befektetők további részletek iránt érdeklődnek majd.
Pleschinger Gyula arról is beszámolt, hogy a költségvetésnek ez év júniusban, októberben és novemberben összesen mintegy 4 milliárd euró névértékű devizaadóssága jár le, amelyet szeretne megújítani. Ez azonban nem sürgős, mert a büdzsének 2,5 milliárd euró értékű devizabetéte van a jegybanknál és egymilliárd eurónyi követelése a kereskedelmi bankokkal szemben, melyből félmilliárd az idén jár le.
Az ÁKK vezérigazgatója szerint Horvátország és Litvánia sikeres kötvénykibocsátása után Magyarország is jó eséllyel próbálkozik a pénzpiacon - írja a lap.
MTI