A WTI olaj hordónkénti ára 10,45 százalékkal, 7,7 dollárral 65,99 dollárra zuhant a New York-i árupiacokon a hét utolsó kereskedési napján, miközben az Európában irányadó Brent ára "csak" 3,35 százalékkal esett vissza. Az amerikai piacokon tapasztalt "szabadesés" annak köszönhető, hogy a Hálaadás miatt csütörtökön ünnepnap volt, így csak pénteken tudták lereagálni az OPEC döntését, miközben az európai befektetők már csütörtökön alkalmazkodhattak ahhoz egy 6 százalékos zuhanással.
A WTI ára egyébként 2009. szeptember 25. óta nem volt ilyen alacsony, míg a novemberben elszenvedett 18 (!) százalékos összeomlást csak a 2008. decemberi tudta felülmúlni. Ezzel párhuzamosan a Brent ára 4 és fél éves mínuszban áll, és szintén 18 százalékos november havi mínuszt mutat.
Amerikai piaci elemzők szerint az olajárak a következő időszakban sem fognak magukhoz térni, nem várható gyors korrekció. Véleményüket arra alapozzák, hogy a napi olajtöbblet 1 millió hordóra rúg az amerikai "palagáz-forradalomnak" és a nem OPEC-tag országok kitermelés-bővülésének köszönhetően. Márpedig ez az 1 millió pluszhordó tartósan lefele fogja nyomni az árakat. És egyelőre annak sem látszik a jele, hogy a kereslet bővülése fel tudná szívni ezt az olajtöbbletet.
Ugyanakkor a 70 dollár alatti ár az amerikai palagáz kitermelők (és számos nettó olajexportőr ország költségvetése) számára egyre több gondot fog okozni, mivel ilyen árak mellett a kitermelés sok helyen már veszteségbe fordul. (Igaz, a nagy beruházási igény miatt ilyen árak mellett sem éri el az üzembezárási pontot, de erről Zsiday Viktor már írt korábban itt: Lehet még sokkal olcsóbb is az olaj)
Az olajárak beszakadása jelentős gazdasági stimulust jelent azoknak az országoknak, amelyek energiahordozókból behozatalra kényszerülnek, így hazánknak is (lásd: Ez a globális rezsicsökkentés! Fantasztikus fejlemény!). A szignifikánsan alacsonyabb nyersolajárak a feldolgozott termékek, így a benzin árát is a mélybe taszítják. Ugyan a Mol csak hétfőn fogja közölni a jövő hét szerdától érvényes árait, de nem lepnénk meglepve, ha az üzemanyagárak jelentősen csökkenéséről számolnának be. Bár a Mol az árait az európai (azon belül is a mediterrán) jegyzések alapján határozza meg, jelzés értékű lehet, hogy az amerikai motorbenzin ára 6,5 százalékkal zuhant pénteken és 2010 szeptembere óta nem volt olyan olcsó, mint most.
mfor.hu