A londoni elemzők egy része arra számít, hogy most hasonló zuhanás jön a tőzsdéken, mint az 1930-as években, egyelőre nem egységesek a szakemberek, de már készülnek a vészforgatókönyvek. 1930 júniusában 18 százalékot zuhant a Dow Jones index, utána 1954-ig kellett várni, hogy visszaálljanak a részvényárak a depresszió előtti szintre.
Idén júniusban eddig 10 százalékkal gyengült a Dow, az olaj ára 140 dollár fölé emelkedett, ráadásul újabb félelmek érkeztek a pénzügyi szektorból. Abban szinte mindenki egyet ért, hogy nagy a baj, sokan már a vészharangokat kongatják.
Albert Edwards, a Societe Generale londoni elemzője a legpesszimistábbak közé tartozik, szerinte akár 70 százalékot is zuhanhatnak a vezető részvényindexek tavalyi csúcsukhoz képest. Mindez azt jelentené, hogy a Standard & Poor's 500 500 pontra esne vissza, a jelenleg 11 ezer pont felett álló Dow pedig 4500 pontig gyengülne. A SocGen szakembere szerint az olaj a mostani 140 dolláros szintről 60 dollárig eshet vissza, csak az a baj, hogy ennek oka és ára a vezető ipari gazdaságok "mély recessziója", és a világgazdaságot még húzó, nagy felzárkózó gazdaságok meredek lassulása lenne.
Az amerikai recessziót sok nagy londoni ház jósolja, de a 30-as évekhez hasonló depresszióval a citybeli elemzők zöme nem számol.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) szerint az 1929-es visszaesést nem elsősorban a részvénypiaci krach okozta, hanem a Fed akkori látványos kudarca. A jegybank ugyanis mereven ragaszkodott az aranystandard fenntartásához, egészen 1931-ig folytatta a kamatemelést. Ma azonban valószínűtlen, hogy ugyanezeket a hibákat ismét elkövetnék. A Fed élén jelenleg az a Ben Bernanke áll, aki a nagy világgazdasági válság egyik szakértője, az EIU szerint a bank eddig is azt demonstrálta lépéseivel (agresszív kamatcsökkentés, aktív pénzpiaci intervenció), hogy bármit kész megtenni a recesszió elkerüléséért.
A Fitch Ratings nemrég kiadott elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy az egy éve kirobbant hitelválság következményei még mindig nem tetőztek. Az amerikai gazdaság az idén bizonyosan recesszióba süllyed - sőt gyakorlatilag már recesszióban is van -, idei teljes évi növekedése a tavalyi 2,2 százaléknak a fele, 1,1 százalék lesz, jövőre sem gyorsul 1,5 százalék fölé, és még 2010-ben is várhatóan csak 1,9 százalék lesz a Fitch prognózisa szerint.