3p

Közel 80 éve nem zárta ilyen gyengén a júniust az amerikai tőzsde, mint most, hacsak nem jön még ma valami csodaszerű fellendülés. A harmincas évek visszaesése után 24 év kellett, hogy magukhoz térjenek a részvények - olvasható az MTI összefoglalójában.

A londoni elemzők egy része arra számít, hogy most hasonló zuhanás jön a tőzsdéken, mint az 1930-as években, egyelőre nem egységesek a szakemberek, de már készülnek a vészforgatókönyvek. 1930 júniusában 18 százalékot zuhant a Dow Jones index, utána 1954-ig kellett várni, hogy visszaálljanak a részvényárak a depresszió előtti szintre.

Idén júniusban eddig 10 százalékkal gyengült a Dow, az olaj ára 140 dollár fölé emelkedett, ráadásul újabb félelmek érkeztek a pénzügyi szektorból. Abban szinte mindenki egyet ért, hogy nagy a baj, sokan már a vészharangokat kongatják.

Albert Edwards, a Societe Generale londoni elemzője a legpesszimistábbak közé tartozik, szerinte akár 70 százalékot is zuhanhatnak a vezető részvényindexek tavalyi csúcsukhoz képest. Mindez azt jelentené, hogy a Standard & Poor's 500 500 pontra esne vissza, a jelenleg 11 ezer pont felett álló Dow pedig 4500 pontig gyengülne. A SocGen szakembere szerint az olaj a mostani 140 dolláros szintről 60 dollárig eshet vissza, csak az a baj, hogy ennek oka és ára a vezető ipari gazdaságok "mély recessziója", és a világgazdaságot még húzó, nagy felzárkózó gazdaságok meredek lassulása lenne.

Az amerikai recessziót sok nagy londoni ház jósolja, de a 30-as évekhez hasonló depresszióval a citybeli elemzők zöme nem számol.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) szerint az 1929-es visszaesést nem elsősorban a részvénypiaci krach okozta, hanem a Fed akkori látványos kudarca. A jegybank ugyanis mereven ragaszkodott az aranystandard fenntartásához, egészen 1931-ig folytatta a kamatemelést. Ma azonban valószínűtlen, hogy ugyanezeket a hibákat ismét elkövetnék. A Fed élén jelenleg az a Ben Bernanke áll, aki a nagy világgazdasági válság egyik szakértője, az EIU szerint a bank eddig is azt demonstrálta lépéseivel (agresszív kamatcsökkentés, aktív pénzpiaci intervenció), hogy bármit kész megtenni a recesszió elkerüléséért.

A Fitch Ratings nemrég kiadott elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy az egy éve kirobbant hitelválság következményei még mindig nem tetőztek. Az amerikai gazdaság az idén bizonyosan recesszióba süllyed - sőt gyakorlatilag már recesszióban is van -, idei teljes évi növekedése a tavalyi 2,2 százaléknak a fele, 1,1 százalék lesz, jövőre sem gyorsul 1,5 százalék fölé, és még 2010-ben is várhatóan csak 1,9 százalék lesz a Fitch prognózisa szerint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!