3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Két új statisztikai adat rendszeres, havi közlését kezdte meg a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) novemberben, az egyik a befektetők összetételét mutatja a forgalmon belül, a másik pedig a piac, illetve az egyes papírok likviditását méri - közölték a BÉT vezetői a tőzsde szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.

A tőzsdei szekciótagok által vezetett értékpapírszámlák alapján 1 millió körül van az aktívan használt értékpapírok száma. Ez a szám magánszemélyek és cégek számláit is tartalmazza, továbbá egy befektető több számlát is vezethet, így a becslések szerint 100-300 ezer közé tehető a hazai magánbefektetők száma.

A BÉT szeptemberi befektetői statisztikája azt mutatja, hogy 2010 első kilenc hónapjában a hazai magánbefektetők aránya némileg visszaesett a forgalmon belül, a külföldi befektetőké pedig nőtt. Az év első hónapjaiban a hazai magánbefektetők megbízásai még a forgalom 29-30 százalékát adták, szeptemberre viszont 24 százalékra csökkent ez az arány. A hazai intézményi befektetők aktivitása is csökkent, az év eleji 21 százalékról szeptemberre 17 százalékra mérséklődött részesedésük a forgalomból. A külföldi befektetők részesedése viszont 29 százalékról 45 százalékra emelkedett, és ezzel visszaállt a válság előtti szintre.

A statisztika méri az internetes megbízások arányát is, ami a teljes forgalmon belül 20 százalék körül van. Az internetes tőzsdézés elsősorban a magánbefektetők körében népszerű, ők forgalmuk 40 százalékát online kereskedési felületen keresztül bonyolítják, bróker igénybevétele nélkül. A hazai intézményi kör nagyon alacsony arányban használja ezt a megbízási formát. A külföldi befektetők viszont március óta növekvő arányban vették igénybe az online megbízásokat: az év eleji 5 százalék körüli értékről 25 százalék körülire nőtt forgalmukon belül az internetes megbízások aránya.

A másik statisztikai mutatószámot, a Budapesti Likviditási Mértéket (BLM) még 2005-ben dolgozta ki a BÉT, és 2010 novemberétől havonta publikálja részvényekre, certifikátokra és határidős ügyletekre is. Ennél részletesebb adatok fizetős szolgáltatással érhetők el.

A BLM a befektetők számára számszerűsíti a megbízások rejtett költségeit, amelyek a brókeri jutalékon felül terhelik az ügyletkötést. Ezek elsősorban a nagyobb értékű ajánlatok esetében számottevőek, ahol a megbízás több részletben, különböző árfolyamokon teljesül, miközben maga az ajánlat is eltérítheti a piaci árat, különösen egy illikvid piacon. A statisztika azt mutatja, hogy a likviditás ára drasztikusan megnő válságok idején, míg egy likvid piac gond nélkül fel tudja szívni a nagyméretű megbízásokat is anélkül, hogy a megbízás jelentősen elmozdítaná a piaci árat.

Egy adott értékpapír annál likvidebbnek tekinthető, minél alacsonyabb a BLM értéke, azaz annál alacsonyabb tényleges tranzakciós költségekkel kell a befektetőknek számolniuk. A BLM ily módon alkalmas különböző értékpapírok likviditásának, illetve különböző piacok tranzakciós költségeinek összehasonlítására.

A BLM alapján a BÉT leglikvidebb részvényei természetesen a legnagyobb forgalmú blue chip papírok: OTP, Mol, Magyar Telekom, Richter. De a lista élén szerepelnek a határidős BUX egyes lejáratai is, továbbá néhány certifikát. Utóbbiak a folyamatos árjegyzés miatt kerültek a leglikvidebb papírok közé, ugyanis a BLM az ajánlati könyv alapján méri az egyes értékpapírok likviditási költségét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!