3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Évről évre több kőolajat fogyaszt Kína; a nyersanyagéhség az ország alapvető gazdaságpolitikáját is mind nagyobb mértékben befolyásolja, sőt a jövőbeli külpolitikát is meghatározhatja.

Mozambik, Oroszország, Kazahsztán, Üzbegisztán, Ecuador - csupán néhány azon országok közül, amelyekkel Kína idén olajipari megállapodást kötött. Az idei év első tíz hónapjában a világ összes új, energiaiparban megkötött üzletét a kelet-ázsiai óriás jegyzi, Kína tíz legnagyobb külföldi felvásárlása szintén az ágazatban történt.

Kína energiaéhsége az elmúlt bő három évtizedben töretlen növekedést mutatott, amelyet a beruházások számának növekedése és a gazdaság robusztus bővülése táplált. Az emelkedő igényekkel a belföldi olajmező-feltárások üteme nem képes lépést tartani: Kína olajellátását jelenleg több mint 60 százalékban külföldi forrásokból kénytelen fedezni.

A folyékony arany idei behozatala a kínai nemzeti olajtársaság, a CNPC becslése szerint 289 millió tonnát tesz majd ki, ami éves szinten 7 százalékos növekedés, a 2005-ös értéknek pedig csaknem duplája. A bécsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) november végén kiadott jelentése szerint az ország az évtized végére - az Egyesült Államokat megelőzve - a világ legnagyobb olajimportőrévé válik. A kereslettel párhuzamosan ugyanakkor a jövőben sem nő jelentősen a hazai kínálat: 2020-ban a Kína által felhasznált olaj az IEA szerint 70 százalékban külföldről származik majd.

A fenti adatok is azt mutatják, hogy az olajellátás biztosítása kiemelkedően fontos kérdés a kínai gazdaságtervezők számára. A kérdés a gazdaságpolitikán túl a külpolitikai irányvonalakat is meghatározhatja a jövőben, új szövetségeseket, s új riválisokat is hozhat Kínának.

Szövetségekre mindenekelőtt Afrikában és Ázsiában tehet szert az ország. A CNPC és az orosz Rosznyeft idén júniusban rekordösszegű, 270 milliárd dolláros olajipari megállapodást kötött, amelyet Vlagyimir Putyin orosz államfő precedens nélkülinek nevezett. A szerződés értelmében Moszkva a következő 25 évben napi 300 ezer hordó olajat szállít majd Pekingnek, ezzel Oroszország válik Kína legnagyobb külföldi energiaforrásává. A két vállalat emellett Szibériában és a Távol-Keleten kezd közös feltárásokba.

Szintén precedens nélküli Kína Ecuadorral kötött idei megállapodása, melynek értelmében kölcsönökért cserébe Peking 90 százalékban rendelkezik a dél-amerikai ország olajszállítmányai felett. Hasonló megállapodást Kína korábban más országokkal, így Venezuelával, Brazíliával, Angolával és Oroszországgal is kötött már.

Kína országhatárokon kívüli olajtermelése az IEA becslései szerint 2015-re a 2011-es szinthez képest megduplázódik, és megközelíti Kuvait éves termelését, a napi 1,5 millió hordót. Ha a felvásárlások hasonló ütemben folytatódnak, az fokozódó rivalizálást hozhat a legnagyobb olajtermelőkkel, így többek közt az Arab-térség országaival, de az Egyesült Államokkal is - figyelmeztettek a kínai Társadalomtudományi Akadémia kutatói egy korábbi tanulmányukban.

A külföldi partnerek számának növekedésével az olajellátás biztosítása is egyre fontosabbá válik, és ez magával hozhatja Kína nemzetközi szerepének erősödését. A szállítási útvonalak ellenőrzése a stabilitás őrévé, többek között a terrorizmus elleni harc hangos támogatójává teheti Pekinget. Az olajárak gazdaságra gyakorolt hatása emellett Kínát a szabad versenyes nemzetközi piac erősítésére is kényszeríti majd, amely egészen biztosan visszahat a hazai piaci helyzetre is, az általános liberalizáció gyorsulását hozva magával.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!