Jelentős gyengüléssel kezdett hétfő reggel a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely délelőttig több mint 2,5 százalékot veszített értékéből. A vezető részvények közül az OTP vezeti az esést, a bankpapírok már több mint 4 százalékkal lettek olcsóbbak. A nyitás után nem sok hiányzott, hogy ismét 5000 forint alá essen az árfolyam.
20 056 pontig húzták le a BUX indexet az első néhány órában, ez 2,5 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki záróértéknél. A több mint 500 pontos gyengülés mellett a forgalom kicsit magasabb volt az átlagnál, az első órákban már több mint 8,5 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető részvények kivétel nélkül lefelé indultak a kezdés után, a legnagyobb vesztes az OTP volt az első órákban. A bank papírjaiért délelőtt 5118 forintot kellett adni, ami 4,1 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki árfolyamnál. A Mol 1,4 százalékos esés után 15 555 forintért cserélt gazdát, míg a Magyar Telekom 800 forint alá esett, a 790 forintos árfolyam 2,6 százalékos gyengülést jelentett péntekhez képest.
Rosszul indult a nap a gyógyszergyártók számára is, a szektor mindkét képviselője veszített értékéből. A Richter 38 305 forintos ára 2 százalékkal volt alacsonyabb, mint pénteken, az Egis pedig 1,4 százalékos gyengülés után 19 510 forintba kerültek.
A forint mérsékelt erősödéssel kezdte a napot azok után, hogy pénteken a kereskedés végén 275 fölé gyengült az euróval szemben, azonban a lélektani határ továbbra is látótávolságban van. Délelőtt 274,70 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollárral szemben 185,93-nál állt a forint, a svájci frank pedig 181,98 forintba került.
A vezető nemzetközi részvénypiacok mínuszban nyitottak reggel, majd onnan kezdtek kapaszkodni felfelé. A londoni FTSE délelőtt 0,06 százalékkal állt pénteki értéke felett, míg a frankfurti DAX 0,13 százalékot veszített értékéből. Negatívabb volt a hangulat régiónkban, hiszen a varsói WIG 20 0,81 százalékos gyengüléssel kezdte a napot, a prágai tőzsde PX indexe pedig 1,52 százalékkal esett vissza.
A vezető amerikai határidős indexek délelőtt közel fél százalékos pluszban voltak annak ellenére, hogy vasárnap csődvédelmet kért a CIT Group. A nap második felében több fontos makroadat is érkezik a tengerentúlról, elsősorban az ISM feldolgozóipari indexre és a folyamatban lévő lakásértékesítésekre lesz érdemes figyelni.