A tengerentúlon tegnap délután indultak felfelé a részvényárak, miután az amerikai kormány bejelentette, hogy a nyolcvanas évek végéhez hasonló módszerekkel próbálja megfékezni a hitelválságot. A terv lényege, hogy az állam felvásárolná a bankok nem megbízható hiteleit, így azok megszabadulnának a veszteséges termékektől. Ma az ázsiai és európai piacokra is átterjedt az optimizmus, szárnyaltak a világ tőzsdéi.
A BUX végül 19 062 ponton zárt, ez 9,15 százalékkal volt magasabb, mint tegnap délután. A napi részvényforgalom kimagasló volt, összesen 46,2 milliárd forint mozdult meg a piacon. A vezető részvények kivétel nélkül jelentősen erősödni tudtak: a Mol 7,97 százalékos szárnyalás után 14 900 forintba került, míg az OTP 7000 forintos ára 910 forinttal, 14,94 százalékkal volt magasabb a tegnapinál. 7,61 százalékot javított a végére a Magyar Telekom, mely 764 forintig tudott felugrani.
Jelentősen erősödni tudtak a gyógyszergyártók is: az Egis 3,71 százalékkal lett drágább a nap végére, míg a Richter 3,54 százalékos ugrással 27 750 forintig emelkedett.
Lassan kezdenek megnyugodni a nemzetközi piacok a hét elején kitört pánik után, az amerikai kormány azt tervezi, hogy komolyabban közbelép a pénzügy szektor rendbe tétele érdekében. Első lépésként ma a New York-i tőzsdén felfüggesztették a shortpozíciók felvételét, ezentúl október elejéig nem lehet shortolni a Wall Streeten. Hasonló lépésre szánta el magát a brit tőzsdefelügyelet is, így akarják megfékezni azokat, akik az árfolyamok zuhanására játszottak eddig.
Még mindig érződik a pozitív hatása a világ jegybankjai által tegnap bejelentett összehangolt likviditásnövelésnek. A világ hat legjelentősebb központi bankja összesen 180 milliárd dollárt pumpált a piacra hitelek formájában, ráadásul ma tovább emelték a keretösszegeket.
Ugyanakkor túlzás lenne azt állítani, hogy egycsapásra eltűntek a felhők a tőzsdék fölül, az elemzők például figyelmeztetnek, hogy a kormány mentőakciója csak akkor ér valamit, ha a részletek is ki lesznek dolgozva. Egyelőre csak annyi biztos, hogy a kormány és a Fed közösen tárgyalnak arról, hogyan lehetne megmenteni a pénzpiacokat. Ezt Henry Paulson pénzügyminiszter is megerősítette tegnap, ennek hatására kezdtek szárnyalni az amerikai tőzsdék.
Az olaj ára a tegnapi csökkenés után ma ismét 100 dollár fölé emelkedett. Egyelőre úgy tűnik, hogy most megpihen egy kicsit az árfolyam, a részvénypiacok bizonytalansága miatt továbbra is sok befektető menekíti nyersanyagba a pénzét. Ha tartósan megnyugszanak a piacok, akkor valószínűleg tovább fog esni az árfolyam, a lefelé mutató trendek ugyanis változatlanok. Ma délután 100,86 dollárba került egy hordó olaj, ez közel 3 dollárral drágább a tegnapinál.
A forint tegnap még 243 körül állt a devizapiacon az euróval szemben, ma reggel viszont meredeken erősödni kezdett a dollár izmosodásának köszönhetően. Délutánra a magyar fizetőeszköz áttörte a 240-es szintet is, a tőzsdezáráskor 239,38 forintot ért egy euró.
A vezető nyugat-európai részvénypiacok is komoly meglódulást produkáltak: a francia CAC 40 délután 7,21 százalékkal állt tegnapi értéke felett, az FTSE 7,96 százalékot javított, míg a DAX 4,62 százalékkal erősödött a kereskedés végére.
A Wall Street folytatta tegnapi szárnyalását, mivel újabb megnyugtató hírek érkeztek a pénzügyi piacokról. A Dow a nyitás után 2,99 százalékkal erősödött, a Standard & Poor's szintén közel 3 százalékkal állt magasabban, mint tegnap, míg a Nasdaq 2,25 százalékot javított.