Újabb jelentős eséssel kezdett pénteken a BUX index, a nemzetközi piacokon is negatív a hangulat, így egyelőre nem is várhatunk javulást. Itthon a vezető részvények mindegyike olcsóbb lett a nyitás után, az OTP délelőttre a 2300-as kulcsszint alá esett vissza. A legnagyobb BUX-komponens, a Richter árfolyama több mint 3 százalékot esett, részben ez okozta az index jelentős gyengülését is.
A BUX péntek délelőttre 11 253 pontig esett vissza, ez 3,35 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi záróértéknél. A forgalom elmaradt az átlagostól a reggeli órákban, délelőttig mintegy 3,5 milliárd forint cserélt gazdát.
A blue chipek mindegyike eséssel kezdett kivétel nélkül, leginkább az OTP-re érdemes figyelni a nap hátralevő részében, mivel a bankpapírok voltak a nyitás legnagyobb vesztesei. Reggel még bizonytalan volt, hogy elesik-e a 2300-as támasz, délelőttre ez már nem volt kérdés: 5,53 százalékos bukás után 2220 forintot adtak a papírokért. Az OTP-vel kapcsolatos hír még, hogy a Népszabadság információi szerint az EBRD befektetne a magyar bankba, de a konkrétumokról egyelőre nem sokat tudni.
Sokan már korábban is arra számítottak, hogy ha elesik a 2300-as támasz, akkor begyorsulhat az OTP zuhanása, az elmúlt percekben ez beigazolódott. Ez a szint azért volt különösen fontos a bankrészvény számára, mert tavaly novemberben 2320 forint körül volt a mélypontja, sokáig kérdéses volt, lemegy-e ez alá.
A bankkal kapcsolatos hír még, hogy péntek reggel bejelentették: csütörtökön újabb 50 ezer saját részvényt vett az OTP, ezzel a cég kezében lévő papírok állománya megközelítette a 17,5 milliót.
3,98 százalékot veszített értékéből a Mol a pénteki nyitás után, délelőtt 8560 forintot adtak az olajrészvényekért. A Magyar Telekom 0,36 százalékkal lett olcsóbb, 553 forintért cseréltek gazdát a távközlési cég papírjai a hét utolsó napján.
Rosszul indították a napot a gyógyszeripari részvények is, főleg a Richter bukása volt rossz hír a BUX szempontjából, mivel már a nagyobbik gyógyszercég a legerősebb BUX-komponens. A cég papírjai a nyitás után 28 500 forintot értek, ez 3,72 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtök délutáni árfolyamnál. Az Egis sem járt jobban, a 4,72 százalékos visszaesés 11 300 forintos árat eredményezett.
A forint pénteken ismét gyengüléssel kezdte a napot, a 287-es szintet is átlépte az euró árfolyama az előző napi 284,50 körüli jegyzések után. Délelőtt 287,17 forintot kellett adni egy euróért a piacon, míg a dollár árfolyama 224,75 forinton állt. A svájci frankkal szemben 192,57 forintig esett a magyar deviza.
A nemzetközi piacokon szintén reggel óta negatív hangulat uralkodik, amire csak ráerősített a délelőtt megjelent brit GDP-adat. A statisztika szerint a szigetország gazdasága a negyedik negyedévben 1,5 százalékkal esett vissza, éves szinten pedig 1,8 százalékkal csökkent a teljesítménye, ezzel az angolok is beléptek a recesszióban lévő országok sorába.
A pesszimista hangulatnak köszönhetően délelőtt jelentős mínuszban voltak a vezető nyugat-európai részvényindexek: a londoni FTSE 1,58 százalékot veszített értékéből, míg a frankfurti DAX 2,43 százalékot bukott csütörtökhöz képest. Az amerikai határidős indexek is 2 százalék feletti esést mutattak, így várhatóan délután folytatódik az esés a Wall Streeten is.