Maradhat a kamat hétfőn
A KSH gyorsbecslése szerint a tavalyi év utolsó negyedévében 0,2 százalékosra (negyedév/negyedév) lassult a magyar gazdaság növekedési üteme a harmadik negyedév 0,6 százalékos bővülését követően. A 2010- es esztendő így az előzetes várakozásokat meghaladóan 1,2 százalékos év/év GDP bővülést hozott a 2009-es év 6,7 százalékos visszaesését követően. "A növekedés húzóereje feltételezhetően a feldolgozóipari export volt, ami várakozásunk szerint 2011-ben is húzza magával a gazdaságot, tekintetbe véve a rendkívül kedvező németországi konjunkturális kilátásokat. Idén 2,5 százalékos GDP növekedésre számítunk" - olvasható a Raiffeisen heti hírlevelében.
A januári inflációs ráta lefelé okozott meglepetést: a 4,3 százalékos elemzői konszenzushoz képest mindössze 4 százalékos év/év növekedést mutatott. A következő hónapokban viszont ismét felpattanás várható az inflációban, mivel az év eleji hatósági áremelés és a jövedéki adóemelés is becsatornázódik az árakba a következő hónapokban. A decemberi bruttó bérstatisztika 4,6 százalékos év/év visszaesést mutatott, mivel a kedvező SZJA-változások miatt a bónusz-kifizetéseket az idei évre halasztották.
"Az inflációs és bérstatisztika egyaránt azt a várakozásunkat erősíti, hogy a Monetáris Tanács tagjainak többsége a hétfői kamatdöntő ülés során a tartás mellett fog állást foglalni. Erre utal a januári MT ülés óta erősödő forint és a csökkenő ország-kockázati mutató is" - vélik az elemzők. Várakozásaik szerint a mostani döntés alkalmával is a megosztottság lesz majd jellemző. Bánfi várhatóan most is a 25 bázispontos csökkentés mellett érvel; Csáki, Karvalits és Bihari mellé feltételezhetően Neményi is csatlakozik majd a tartásra szavazók körében; Király és Simor pedig elképzelhető, hogy továbbra is a 25 bázispontos kamatemelést támogatná.
"A strukturális reformok bejelentésének március közepére való halasztása újabb negatív üzenet volt a befektetők felé, a Magyarországgal szembeni bizalom azonban nem sérült számottevően, a piaci szereplők pedig várhatóan várakozó állásponton maradnak a következő hetek során" - olvasható az elemzésben.
Gyengélkedik a tőzsde is
Továbbra is töretlen az emelkedés a fejlett részvénypiacokon. A héten publikált Fed-jegyzőkönyv megerősítette a befektetőket, hogy egy ideig még fennmaradhat az a kivételesen kedvező állapot, amely ezt az emelkedést támogatja. Ami óvatosságra int továbbra is az extrém optimizmus, a részvények erős túlsúlya és a készpénz erős alulsúlya a portfóliókban, stb. Érdemes azonban a piacot hagyni lépni előbb.
"Az utóbbi napok mozgását követően feljebb lehet húzni azt a határvonalat, amely után technikai szempontból a kép változásáról beszélhetnénk. Az általunk benchmarknak használt S&P amennyiben 1310 alá esne, akkor lehet esély némi korrekciós fázisra. Ezért bármely long pozíció stop szintjét ez alá érdemes berakni, sőt ebben az esetben short pozíció nyitása is megfontolható már" - tanácsolják a Raiffeisen szakemberei.
A hazai piac az utóbbi hetekben belesimult a fejlett piacokénál lényegesen kedvezőtlenebb feltörekvő piaci trendekbe, miután a hazai reformokra való spekuláció miatti erős felülteljesítés alábbhagyni látszik. Ezt erősítette, hogy a hétfői miniszterelnöki beszéd után sem lett világos pontosan milyen reformokat képzel el a kormány, illetve egy szerdai hír nyomán úgy tűnik a 2010-es államháztartási célt elvétették, amely pedig növelheti a szükséges jövőbeni megszorítások nagyságát a további hiánycélok eléréséhez.
Az OTP-ben lefelé továbbra is az 5500 tekinthető erős támasznak, ennek elesése inkább csak akkor valószínűsíthető azonban, ha a fejlett piacokon is markánsabb esés mutatkozik. A Mol a várakozásoknak megfelelően nem tudott profitálni a keddi gyorsjelentésből, amelyet semlegesnek ítéltek meg az elemzők. Ezek alapján pedig nem változtattak azon a várakozásukon, hogy folytatódhat a konszolidációs fázis a papírban, miután múlt héten élesen törte rövid távú emelkedő trendjét. Lefelé a 21 000-21 500 erőteljesebb támasz zóna. Azonban egy ilyen törés után a továbbiakban sokkal érzékenyebb lehet bármely megingásra a nemzetközi hangulatban, így nem elképzelhetetlen a 20 200-as szintek tesztelése sem immáron hosszabb távon, amelyhez azonban szintén szükséges már a fejlett piacok korrekciója is véleményük szerint.
A már korábban is alulteljesítő Magyar Telekom leszakadva az 550-es szintekről egész héten esett, minimum az 510 körüli szinteket teljesítheti. BUX-ra vonatkozó short ajánlásunk alapvetően ezekre alapszik. A Richter minimális erőt tudott mutatni 39 000 fölött. 1-2 ezer forint bármikor benne lehet felfelé, a papír azonban igen gyenge jelenleg, így ebbe az irányba spekulálni most nem érdemes. A kép egészen addig negatív is marad, amíg nem megy vissza 42 000 fölé. Erre most igen halvány az esély rövid távon. A 39 000 törése esetén 37 000 illetve 35 000 a támasz.
mfor.hu