6p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mol idei harmadik negyedéve az első olyan időszak amelyben konszolidálta az INA számait, ez utóbbiak azonban az INA múlt pénteken megjelent, csalódást keltő jelentéséből tudhatóan negatívan hatottak a Mol teljesítményére - olvasható a Concorde csütörtökön kiadott elemzésében. A Mol egyébként november 17-én közli negyedéves számait.

A Mol idei harmadik negyedéve az első olyan időszak amelyben konszolidálta az INA számait, ez utóbbiak azonban az INA múlt pénteken megjelent, csalódást keltő jelentéséből tudhatóan negatívan hatottak a Mol teljesítményére - olvasható a Concorde csütörtökön kiadott elemzésében. A Mol egyébként november 17-én közli negyedéves számait.

Ami a makro környezetet illeti, a Mol a harmadik negyedévben komoly kihívásokkal volt kénytelen megküzdeni, és ebben rövidtávon nem is várható érdemi változás. Az olajár emelkedése elsősorban a dollár gyengülésének és a spekulatív kereslet élénkülésének volt köszönhető, a fizikai kereslet továbbra is gyenge, a készletek szintje magas, a finomított termékek ára pedig nem mozgott együtt a nyersolajéval.

forrás: Concorde


A finomítói marginok tovább csökkentek, negyedév/negyedév alapon is, ez a jelenség elsősorban a gázolaj előállításának eredményességét rontja, a benzinen elért margin jobban ellenáll a környezet romlásának. A Brent-Ural különbözet tovább szűkült, 0,2 dollár/hordóra a harmadik negyedévben, azaz a komplex finomítóknak a különbözetből származó versenyelőnye gyakorlatilag eltűnt, gyors javulásra ezen a téren sem számítunk.

A harmadik negyedév 9 dolláros átlagos áremelkedése a Brent olajban a Mol esetében nem eredményez pozitív készletértékelési hatásokat, ugyanis a Mol az OMV-vel és a PKN-nel ellentétben nem a negyedévek átlagos olajárát használja a készletek átértékelésénél, hanem az adott negyedév utolsó hónapjának átlagos olajárát.

"Várakozásunk szerint a finomítói és kiskereskedelmi üzletág a harmadik negyedévben nem tudott profitot termelni, úgy becsüljük, hogy ebből a tevékenységből 2 milliárd forintos veszteség keletkezett az időszakban" - jósolják a brókercég elemzői.

Az értékesített volumenek az év első kilenc hónapját tekintve 2-3 százalékkal csökkenhettek év/év alapon, a harmadik negyedévben viszont negyedév/negyedév alapon 3 százalékkal nőhetett az értékesített mennyiség, a magyarországi keresletnek köszönhetően, amely most valószínűleg ellensúlyozni tudta a szlovákiai értékesítésnek a szlovák gazdaság visszaeséséből származó csökkenését.

A dollár gyengülése továbbra is nyomást gyakorolt a finomítói és kiskereskedelmi üzletág eredményére. Az üzletág üzemi eredményét a nagyobb visszaeséstől az energiaárak csökkenése, és a költségcsökkentési intézkedések óvhatták meg. A kapacitáskihasználtság relatíve magas, 95 százalékos maradhatott. Az INA finomítói tevékenysége 7 milliárd forintos veszteséggel járult hozzá az üzletág konszolidált eredményéhez.

A kitermelési üzletág eredményére is negatív hatást gyakorolt a forint dollárral szembeni erősödése, emellett a gázárak 10 százalékos negyedév/negyedév alapú esése is rontotta az eredményességet. Ami a volumeneket illeti, a hazai gázkitermelés növekedésének köszönhetően a harmadik negyedévben valamelyest nőhetett a Mol szénhidrogén-kitermelése az egy évvel korábbihoz képest. "Várakozásunk szerint az anyavállalat kitermelési üzletága 17 milliárd forintos üzemi eredményt érhetett el az időszakban, ennek teljesülése 48 százalékos visszaesést jelentene 2008 Q3-hoz képest" - áll az elemzésben. Az INA kitermelési tevékenysége 9 milliárd forintot tett hozzá az üzletág konszolidált eredményéhez, a társaság egészének szintjén tehát 26 milliárd forintos EBIT-re számítunk ebben a szegmensben, ez év/év alapon 21 százalékos visszaesést jelentene.

A gáz-tranzit üzletágtól 14 milliárd forintos profitot várunk, ez év/év alapon 76 százalékos növekedést jelentene. A várt növekedésben a tranzitdíjak emelkedésén túl szerepet játszik olyan tételek számviteli áthelyezése is, melyek korábban a finomítói és kiskereskedelmi üzletágban voltak elszámolva, illetve itt jelentkezik az energia-kereskedelmi tevékenység eredménye.

A petrolkémiai üzletág kilátásait tekintve lassú javulásra csak a jövő évre várunk, ugyanis az integrált petrolkémiai marginban a harmadik negyedévben látott javulás várhatóan nem folytatódik a negyedik negyedévben, az alapanyagárak növekedése miatt. A jövő évre átlagosan 350 euró/tonnás integrált petrolkémiai marginra számítunk, ez azonban nagyon távol van az egészségestől, amit jól jelez, hogy a Mol középtávú terveiben 480 euró/tonna szerepel. Az üzletág várhatóan az idei év egészében veszteséges lesz, bár a harmadik negyedévben becslésünk szerint 3 milliárd forinttal járulhat hozzá a Mol konszolidált EBIT-jéhez.

Az INA negatív hozzájárulása a konszolidált eredményhez egyszeri tételeken túl a gázüzletágból és a veszteséges finomítói üzletágból származnak, ezektől várható érdemi javulás a jövő évtől fogva.

A pénzügyi eredmény a nettó 3,7 milliárd eurós külföldi devizában denominált hitelállománynak a forint erősödéséből származó átértékeléséből adódik, ezen a soron 19,5 milliárd forintos nem realizált eredménnyel számolunk.

Természetesen a Mol gazdálkodása is alapvetően a világgazdasági folyamatok alakulásától függ, ezek azonban a legjobb esetben jövőre eredményezhetnek a Mol számára érzékelhető javulást. A társaság szintjén az INA veszteséget termelő gázkereskedelmi üzletágának eladása hozhat majd pozitív változást, de ez sem 2010-nél előbb.


A 2009-es egész éves EBIT-re vonatkozó várakozásunkat 21 százalékkal, 223 milliárd forintra csökkentjük, ennek teljesülés év/év alapon 12 százalékos növekedést jelentene, ugyanakkor az egy részvényre jutó nettó eredményre vonatkozó becslésünket 13 százalékkal, 722 forintra mérsékeljük, ez 48,5 százalékos visszaesését jelentene 2008-hoz képest. A 2010-es egy részvényre jutó eredményt illetően az eddigi 1818 forintról 1729 forintra módosítjuk várakozásunkat - írják a Concorde szakértői.

"A Mol-részvények év végi fair értékére vonatkozó várakozásunkat tartjuk, ez továbbra is 13 130 forint" - zárul az elemzés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!