Lassan ugyanott jár a forint, ahol az IMF-delegáció távozása előtt, azaz úgy tűnik, mintha nem történt volna semmi. A kockázatok azonban nőttek, miután a Moody's és a S&P is kilátásba helyezte Magyarország leminősítését. A külföldi elemzők körében egyre többet hallani ismét a 300 forintos euróárfolyamról szóló előrejelzéseket, azonban a pozitív piaci hangulat egyelőre támogatja a hazai devizát.
Egyelőre nem érdeklik a kockázatok a piacot
Szerda reggel még egy kis erősödéssel nyitott a forint a bankközi devizapiacon, délelőttre azonban el is bukta előnyét: a nap első felében 283 forintot kellett adni egy euróért, ami már magasabb volt a kedd délutáni jegyzésnél. A dollárral szemben 217,18-nál állt a hazai fizetőeszköz, a svájci frank pedig 204,97 forintba került.
Az elmúlt néhány napban a forint majdnem visszakapaszkodott oda, ahol az IMF-delegáció távozása előtt állt, pedig a hazai kockázatok tovább emelkedtek - olvasható a Raiffeisen Bank heti devizaelemzésében. "Az IMF-delegáció távozását követően a kormányfő jelezte, hogy nem szükséges új szerződést kötni a Valutaalappal, pedig az IMF elővigyázatossági hitelkerete a befektetők bizalmát erősítő tényezőt jelent, hiszen a pénz- és tőkepiaci zavarok esetén is biztosítja az ország fizetőképességét" - hozzák fel példaként a bank elemzői.
További kockázatot jelenthet, hogy a kormány bevallottan a jövő évre vállalat 3 százalékos deficitcél felpuhítására törekszik majd az EU-val folytatandó tárgyalásokon. Ráadásul a múlt hét végén a három nagy nemzetközi hitelminősítőből kettő is lépésre szánta el magát: a Moody's leminősítési felülvizsgálat alá helyezte Magyarországot, az S&P pedig stabilról negatívra rontotta hazánk adósság besorolásának kilátását.
"Az S&P döntése azért is fontos, mert ennél a hitelminősítőnél mindössze egy kategória választ el minket a befektetésre nem ajánlott "bóvli" besorolástól, ezért az esetleges leminősítés jelentős eladási hullámokat indíthatna el a hazai eszközökben" - emelik ki a Raiffeisen szakemberei.
Meddig tarthatja magát a forint?
"A hitelminősítők egyelőre türelmesek, és döntésük előtt minden bizonnyal megvárják a 2011-es költségvetés programját októberben, amelytől a költségvetési stabilitás fenntartását várják el" - valószínűsítik az elemzők.
Ugyanakkor az előbb említett kockázatok növelik a forint sérülékenységét, ezért a nemzetközi befektetői hangulat romlása esetén újabb gyengülési hullámokra számíthatunk - emelik ki az elemzők.
"A külföldi bankházak részéről (Societe Generale, Danske) pedig ismét találkozhattunk a 300-as EUR/HUF előrejelzésekkel is. A jó hangulat azonban egyelőre kitart, ez pedig támogatja a forintot, mint ahogy a zloty jó teljesítménye is a régióban, amely több, mint 2 havi csúcsra erősödött az euróval szemben" - olvasható a kedd este kiadott előrejelzésben.
Menedzsment Fórum