3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Némiképp meglepő volt a forint erősödése az utóbbi napokban, lassan megint belátható közelségbe kerül a 280-as lélektani szint. A kockázatok azonban nőttek a hitelminősítők múlt heti lépései után, így egyelőre csak a kedvező nemzetközi hangulatnak köszönhetjük, hogy kitart a forint - olvasható a Raiffeisen Bank heti devizapiaci elemzésében. Mfor.hu-háttér.

Lassan ugyanott jár a forint, ahol az IMF-delegáció távozása előtt, azaz úgy tűnik, mintha nem történt volna semmi. A kockázatok azonban nőttek, miután a Moody's és a S&P is kilátásba helyezte Magyarország leminősítését. A külföldi elemzők körében egyre többet hallani ismét a 300 forintos euróárfolyamról szóló előrejelzéseket, azonban a pozitív piaci hangulat egyelőre támogatja a hazai devizát.

Egyelőre nem érdeklik a kockázatok a piacot

Szerda reggel még egy kis erősödéssel nyitott a forint a bankközi devizapiacon, délelőttre azonban el is bukta előnyét: a nap első felében 283 forintot kellett adni egy euróért, ami már magasabb volt a kedd délutáni jegyzésnél. A dollárral szemben 217,18-nál állt a hazai fizetőeszköz, a svájci frank pedig 204,97 forintba került.



Az elmúlt néhány napban a forint majdnem visszakapaszkodott oda, ahol az IMF-delegáció távozása előtt állt, pedig a hazai kockázatok tovább emelkedtek - olvasható a Raiffeisen Bank heti devizaelemzésében. "Az IMF-delegáció távozását követően a kormányfő jelezte, hogy nem szükséges új szerződést kötni a Valutaalappal, pedig az IMF elővigyázatossági hitelkerete a befektetők bizalmát erősítő tényezőt jelent, hiszen a pénz- és tőkepiaci zavarok esetén is biztosítja az ország fizetőképességét" - hozzák fel példaként a bank elemzői.

További kockázatot jelenthet, hogy a kormány bevallottan a jövő évre vállalat 3 százalékos deficitcél felpuhítására törekszik majd az EU-val folytatandó tárgyalásokon. Ráadásul a múlt hét végén a három nagy nemzetközi hitelminősítőből kettő is lépésre szánta el magát: a Moody's leminősítési felülvizsgálat alá helyezte Magyarországot, az S&P pedig stabilról negatívra rontotta hazánk adósság besorolásának kilátását.

"Az S&P döntése azért is fontos, mert ennél a hitelminősítőnél mindössze egy kategória választ el minket a befektetésre nem ajánlott "bóvli" besorolástól, ezért az esetleges leminősítés jelentős eladási hullámokat indíthatna el a hazai eszközökben" - emelik ki a Raiffeisen szakemberei.

Meddig tarthatja magát a forint?

"A hitelminősítők egyelőre türelmesek, és döntésük előtt minden bizonnyal megvárják a 2011-es költségvetés programját októberben, amelytől a költségvetési stabilitás fenntartását várják el" - valószínűsítik az elemzők.

Ugyanakkor az előbb említett kockázatok növelik a forint sérülékenységét, ezért a nemzetközi befektetői hangulat romlása esetén újabb gyengülési hullámokra számíthatunk - emelik ki az elemzők.

"A külföldi bankházak részéről (Societe Generale, Danske) pedig ismét találkozhattunk a 300-as EUR/HUF előrejelzésekkel is. A jó hangulat azonban egyelőre kitart, ez pedig támogatja a forintot, mint ahogy a zloty jó teljesítménye is a régióban, amely több, mint 2 havi csúcsra erősödött az euróval szemben" - olvasható a kedd este kiadott előrejelzésben.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!