Szerda reggel 282,08 forintot kellett adni egy euróért a bankközi devizapiacon, ami az előző naphoz képest ugyan egy kis gyengülésnek felelt meg, de az utóbbi hetek eseményei után kifejezetten erősnek mondható. A magyar deviza bő kétheti csúcsra kapaszkodott fel, a hét elején 280 körül is járt az euró ellenében. A dollár szerda reggel 212,76 forintba került, míg a svájci frank ára 204,11-nél állt.
Az sem akadályozta a forint erősödését, hogy a kormányzati kommunikáció az elmúlt héten sem volt túl szerencsés, a kormányfő ugyanis jelezte, hogy jöhetnek még újabb leminősítések Magyarország számára, de ezek csak átmeneti zavarokat okozhatnak a kötvény- és forintpiacon. "Az árfolyam azonban figyelmen kívül hagyta ezt a kijelentést, és a kirobbanóan optimista nemzetközi hangulat sodrásában folytatódott a forint felértékelődése" - emelik ki a Raiffeisen elemzői.
Ha viszont az elmúlt hónap teljesítményét vizsgáljuk, akkor látható, hogy a forint messze elmarad a régiós versenytársaktól: július eleje óta a lengyel zloty és a cseh korona 4 százalék körüli felértékelődést tudhat magáénak az euróval szemben, míg a forint mindössze 2 százalékot.
"Véleményünk szerint a hazai hírek nélküli csendes napokon még folytatódhat a forint erősödése, az árfolyam pedig a 278-282-es kereskedési sávba is visszatérhet, ehhez azonban a nemzetközi hangulat további támogatására is szükség lenne" - írják a bank szakemberei.
Ezeknél a szinteknél erősebb forintra azonban nem számítanak, sőt, az elmúlt hetek során romló hazai kockázati profil miatt a nemzetközi hangulat elromlása esetén újabb forint-gyengülési hullámokra is számítani lehet.
Az előttünk álló héten a pénteken megjelenő USA munkaerőpiaci jelentés határozhatja meg a külpiaci hangulatot, várhatóan negatív irányba, mivel a népszámláló-biztosok elbocsátása miatt ismét a munkahelyek számának csökkenésére van kilátás. Hazai fronton az ipari termelés júniusi számait teszi közzé a KSH csütörtökön - várakozásunk szerint 9 százalék alá csökken a dinamika a májusi 13,7 százalékról - várhatóan kevés árfolyamhatással.
Menedzsment Fórum