Erősödött a forint szerda este a délutáni, és a kedd késő esti euróárfolyamhoz viszonyítva a londoni bankközi devizapiacon. Röviddel 20 óra előtt az euró 262,12 forintra gyengült a kedd késő esti 263,25 forintról (-0,43 százalék). Ezt követően a forint tovább erősödött, és 9 óra után átlépte a 262-es szintet is, 261,90-en állt.
A dollár 191,87 forintra esett a kedd esti 193,15 forintról (-0,66 százalék). Az idén eddig 1,52 százalékkal erősödött a forinthoz viszonyítva a dollár. Az euró szerda este 0,19 százalékkal 25,0320 cseh koronára gyengült, és 0,34 százalékkal 3,8589 zlotyra csökkent.
A térségi devizákkal szembeni pozitív piaci hangulatot viszont támogatta, hogy kedden a görög adósságszolgálat megsegítésére kidolgozott terv bejelentését követő első kincstárjegy aukció jelentős túljegyzéssel zárult. Szerdán az euróövezet februári ipari termelésének várakozásokat meghaladó, 2008 áprilisa óta legmagasabb ütemű növekedése fokozta tovább a befektetői bizalmat.
Bár a forint erősödését a piaci elemzések egyértelműen a javuló nemzetközi befektetői hangulat pozitív hatásának tulajdonítják, a forint már "saját jogán" is az erősödést támogató tényezőkre tesz szert: a nemzetközi pénzpiaci elemzésekben a Fidesz szándékainak körvonalazódásával párhuzamosan egyre nagyobb erősödési potenciált tulajdonítanak a forintnak. Az előrejelzéseket a gyökeres reformok végrehajtására lehetőséget adó erős mandátumra alapozzák.
A Barclays Capital, az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport a közép-kelet-európai devizák kilátásairól szerdán kiadott helyzetértékelésében megerősítette azt a véleményét, hogy kényelmes győzelmének birtokában a Fidesz jó eséllyel nem megy bele "egy eszkalálódó nézeteltérésbe" az EU-val és az IMF-fel az idei deficitcél kérdésében. A piacok eddig az EU-IMF segélycsomag Fidesz által korábban beharangozott újratárgyalását tekintették a legnagyobb kockázati tényezőnek. Az elemzők meghallották a mértékkel csepegtetett üzenetek lényegét: azt, hogy a Fidesz programjának középpontjában a gazdasági növekedés beindítása áll, vagyis nem lehet "semmilyen gazdasági költségvetési ésszerűsítést végrehajtani, ha a magyar gazdaságot nem tudjuk növekedései pályára állítani".
MTI