3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Leminősítette a brit BP olajtársaságot a Fitch Ratings csütörtökön, arra hivatkozva, hogy a Mexikói-öbölben történt fúrótorony-katasztrófa miatt folyamatosan növekednek a cég üzleti és pénzügyi profitját terhelő kockázatok. Csütörtöki nyilatkozatában a BP első embere elismerte, hogy a társaság nem volt teljesen felkészülve az ilyen katasztrófák kezelésére.

A Fitch londoni bejelentése szerint a BP hosszú futamú cégadósságainak, valamint, fedezetlen, előresorolt kötelezettségeinek osztályzata az eddigi "AA plusz"-ról egy fokozattal a továbbra is magasan elsőrendű "AA"-ra módosul. A hitelminősítő ugyanakkor az új osztályzatot is további leminősítés lehetőségére utaló negatív figyelőlistára vette.

A Fitch Ratings szerint újabb osztályzatrontáshoz vezethet, ha a mentesítő kút fúrásával sem sikerülne teljesen és megfelelő időn belül elzárni az olajkitörést, vagy ha a szennyezés felszámolásának költsége meghaladná a Fitch legrosszabb eseti forgatókönyvében szereplő 5 milliárd dollárt a következő évek bármelyikében.

A hitelminősítő közölte: változatlanul tartja magát ahhoz a becsléséhez, hogy a BP-nek az idén 2-3 milliárd dollárjába is  kerülhet az olajszennyezés eltakarítása, attól függően, hogy mennyi olaj éri el az amerikai partokat.

Tony Hayward, a BP vezérigazgatója a csütörtöki Financial Timesnak kijelentette: "teljesen jogosak" azok a bírálatok, amelyek szerint a vállalat a mostani súlyos incidens előtt nem volt teljesen felkészülve egy mélytengeri olajömlés elhárítására. "Kétségtelenül igaz, hogy nem volt meg minden olyan eszközünk, amelyet (ilyen esetben) az ember a szerszámosládájában szeretne tudni" - fogalmazott a brit olajcég vezetője. Hozzátette ugyanakkor: "nagyon sikeresek" azok a tengerfelszíni erőfeszítések, amelyek célja a kiömlött olaj távoltartása a partoktól.

Hayward szerint "egy a millióhoz" volt az esélye annak a gázkitörésnek, amely a fúrótorony április 20-ai - 11 halálos áldozattal járó - felrobbanását okozta. A BP vezetője szerint azonban ezt a kockázatot "egy a milliárdhoz, vagy egy a trillióhoz" szintre kell csökkenteni.

A Financial Times által idézett elemzői vélemények szerint a katasztrófa összességében - a tisztítási költségekkel, a kártérítésekkel és a várható büntetésekkel együtt - akár 20 milliárd dollárjába is kerülhet a BP-nek.

Iparági találgatások szerint a cég részvényének meredek zuhanásával a BP akár átvételi célponttá is válhat. Az olajtársaság papírja az áprilisi katasztrófa óta 34 százalékot zuhant, és a BP piaci tőkeértéke jelenleg 115 milliárd dollár. A Shellt - amelynek tőzsdei értéke az év elején még nem érte el a BP-ét - a részvényárfolyam alapján most 159 milliárd dollárra értékeli a piac, az ExxonMobil értéke 280 milliárd dollár, a PetroChina pedig 278 milliárd dollárt ér a tőzsdén.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!