A Fitch londoni bejelentése szerint a BP hosszú futamú cégadósságainak, valamint, fedezetlen, előresorolt kötelezettségeinek osztályzata az eddigi "AA plusz"-ról egy fokozattal a továbbra is magasan elsőrendű "AA"-ra módosul. A hitelminősítő ugyanakkor az új osztályzatot is további leminősítés lehetőségére utaló negatív figyelőlistára vette.
A Fitch Ratings szerint újabb osztályzatrontáshoz vezethet, ha a mentesítő kút fúrásával sem sikerülne teljesen és megfelelő időn belül elzárni az olajkitörést, vagy ha a szennyezés felszámolásának költsége meghaladná a Fitch legrosszabb eseti forgatókönyvében szereplő 5 milliárd dollárt a következő évek bármelyikében.
A hitelminősítő közölte: változatlanul tartja magát ahhoz a becsléséhez, hogy a BP-nek az idén 2-3 milliárd dollárjába is kerülhet az olajszennyezés eltakarítása, attól függően, hogy mennyi olaj éri el az amerikai partokat.
Tony Hayward, a BP vezérigazgatója a csütörtöki Financial Timesnak kijelentette: "teljesen jogosak" azok a bírálatok, amelyek szerint a vállalat a mostani súlyos incidens előtt nem volt teljesen felkészülve egy mélytengeri olajömlés elhárítására. "Kétségtelenül igaz, hogy nem volt meg minden olyan eszközünk, amelyet (ilyen esetben) az ember a szerszámosládájában szeretne tudni" - fogalmazott a brit olajcég vezetője. Hozzátette ugyanakkor: "nagyon sikeresek" azok a tengerfelszíni erőfeszítések, amelyek célja a kiömlött olaj távoltartása a partoktól.
Hayward szerint "egy a millióhoz" volt az esélye annak a gázkitörésnek, amely a fúrótorony április 20-ai - 11 halálos áldozattal járó - felrobbanását okozta. A BP vezetője szerint azonban ezt a kockázatot "egy a milliárdhoz, vagy egy a trillióhoz" szintre kell csökkenteni.
A Financial Times által idézett elemzői vélemények szerint a katasztrófa összességében - a tisztítási költségekkel, a kártérítésekkel és a várható büntetésekkel együtt - akár 20 milliárd dollárjába is kerülhet a BP-nek.
Iparági találgatások szerint a cég részvényének meredek zuhanásával a BP akár átvételi célponttá is válhat. Az olajtársaság papírja az áprilisi katasztrófa óta 34 százalékot zuhant, és a BP piaci tőkeértéke jelenleg 115 milliárd dollár. A Shellt - amelynek tőzsdei értéke az év elején még nem érte el a BP-ét - a részvényárfolyam alapján most 159 milliárd dollárra értékeli a piac, az ExxonMobil értéke 280 milliárd dollár, a PetroChina pedig 278 milliárd dollárt ér a tőzsdén.
MTI/Menedzsment Fórum