4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bevezetik a Varsói Értéktőzsdére az OTP részvényeit, a PKO BP bankkal való részvénycserét viszont nem tervezi a magyar cég.

Az elmúlt napokban felpezsdült az élet az OTP Bank háza táján: a cég részvényeit bevezetik a Varsói Értéktőzsdére, emellett sajtóinformációk szerint a magyar cég társulna a lengyel PKO BP bankkal.

Jobb-e Varsó, mint Budapest?

Pénteken jelentek meg az első hírek arról, hogy az OTP is a varsói tőzsde felé kacsingat, hétfőn pedig már hivatalosan is bejelentették, hogy kezdeményezik a részvények tőzsdei bevezetését. Sőt a hírek szerint a lengyel piac irányadó indexébe, a WIG 20-ba is beveszik a magyar vállalatot.

A tőzsdei bevezetés alkalmából tartott varsói sajtótájékoztatón Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója elmondta: road-showt szerveznek majd Lengyelországban, hogy meggyőzzék a befektetőket, érdemes OTP-részvényeket vásárolniuk.


"A lengyel bankrészvények értékelése sokkal pozitívabb, mint az OTP-é, ezért a varsói tőzsdei bevezetés kedvező lehet a vállalat számára, mivel más megvilágítás alá kerülhetnek a papírjai" – mondta el érdeklődésünkre Vágó Attila, a Concorde elemzője.

A magyar részvények közül a Mol és a Borsodchem már régebb óta jegyezhetők a Varsói Értéktőzsdén, azonban a fenti két cégnek nem igazán jött be a lengyelországi bevezetés.

"A varsói tőzsde bevezetés önmagában véve teljesen semleges az OTP számára. Aki akarta, az eddig is megvette az OTP papírjait" – vélekedik Szegner Balázs, az Equilor elemzője.

Nem csak a tőzsde miatt menne Varsóba az OTP

Ma reggel az egyik lengyel gazdasági lapban jelent meg az újabb információ, mely szerint a lengyel PKO BP bankkal működne együtt a magyar vállalat. A meg nem nevezett kormányzati források szerint egyelőre részvénycseréről lenne szó, de ez lenne az első lépés egy esetleges későbbi egyesülés felé.

"Véleményem szerint a varsói tőzsdei bevezetés nem csak szimbolikus lépés, kell, hogy legyen valamilyen racionális oka is. Ez lehet egy esetleges együttműködés a PKO-val" – nyilatkozta Szegner Balázs, az Equilor elemzője.

A lengyel sajtó már többször cikkezett egy esetleges PKO-OTP egyesülésről, de eddig ebből nem lett semmi. "A jelenlegi nehéz hitelpiaci helyzetben lehet realitása az összefogásnak, ezzel ugyanis mindkét bank védhetné magát" – véli Szegner Balázs.

Az utóbbi napokban Európát is elérte a hitelválság: a Bradford & Bingley, a Fortis és a Hypo Real Estate mind állami segítségre szorultak veszteségeik miatt. Éppen ezért lehet most nagyobb realitása, hogy az OTP és a PKO együttműködjön.

"A lehetséges részvénycseréről egyelőre semmi konkrétumot nem tudni. Az azonban kijelenthető, hogy a két bank egyértelműen kiegészítené egymást, mivel jórészt különböző piacokon vannak érdekeltségeik" – gondolja az Equilor szakembere.


Vágó Attila szerint viszont nincs nagy realitása annak, hogy létrejön a részvénycsere a két cég között. Szerinte egyáltalán nem tudni előre, hogy mennyire tudnának együttműködni a cégek, mennyi lenne a szinergia egy ilyen üzletben. "A két vállalat kamatmarginja hasonló, így nem lenne hígulás egy esetleges egyesüléssel, a PKO megtérülési mutatói pedig jobbak, mint az OTP-nek" – vázolta fel a Concorde elemzője.

Vágó Attila szerint az egyesülés ellen hat, hogy a PKO-ban még mindig jelentős állami tulajdonrész van, így ugyanis a cég menedzsmentjének kisebb lehetne a mozgástere. A lengyel állam jelenleg 51 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a PKO-ban.

Csányi Sándor hétfői sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy részvénycserés ügyletet nem tervez az OTP a PKO-val, de "egyfajta együttműködés" elképzelhető a két bank között.

Merre tovább?

Szintén régóta rebesgetik, hogy az OTP kivonulna a szerb és szlovák piacokról, eladná ottani érdekeltségeit. Korábban Urbán László, a cég vezérigazgató-helyettese is úgy nyilatkozott, hogy ez a két piac már kevésbé vonzó az OTP számára. Az utóbbi hetekben egyre több hír jelent meg arról, hogy esetleg az orosz Gazprombank megvenné a magyar cég szerb érdekeltségét.

"A két leányvállalat eladásából mintegy 500 millió euróra számíthatna az OTP, ezt a hírek szerint az orosz és ukrán piacon lehetne befektetni" – vélekedik Vágó Attila.

Szegner Balázs szerint a két leányvállalat eladása egyrészt abból a szempontból lenne pozitív, mert a hitelválság miatt felértékelődött a készpénz szerepe a bankpiacon. Másrészt az elemző úgy véli, hogy a banknak talán érdemes lenne meglovagolni a Kelet-Európában tapasztalható hitelbummot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!