3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tovább emelkedett a nyersolaj ára csütörtökön, miközben folytatódott a részvényárak csökkenése az európai tőzsdéken a líbiai válság miatt, tovább erősítve azokat a véleményeket, hogy mindez az infláció növekedését, és a gazdaság bővülésének a lassulását okozhatja.

Röviddel 14.30 óra előtt az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 3,71 dollár emelkedéssel 114,96 dolláron állt, a nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta ára 2,61 dollárral 100,71 dollárra nőtt. Egy hete csütörtökön a Brent 102,59 dolláron, a WTI 86,36 dolláron zárt.

Az olajpiacok érzékenyen reagálnak a líbiai eseményekre, már csak azért is, mert az ország az afrikai kontinens harmadik legnagyobb olajtermelője. A napi 1,6 millió hordó olajtermelésből 1,3 millió hordót exportál, elsősorban Európába. Az ország kőolajkészletei becslések szerint 44 milliárd hordót tesznek ki, ez a legnagyobbnak számít Afrikában.

A bizonytalanságot növelte Paolo Scaroni, az Eni olasz olajvállalat vezérigazgatójának az a csütörtöki bejelentése, miszerint Líbia olajtermelése mára 1,2 millió hordóval esett.

A vezető európai tőzsdék vezető indexei mínuszban álltak csütörtökön napközben. Röviddel 14.30 óra előtt a londoni FTSE 0,35 százalékos, a frankfurti DAX 1,2 százalékos, a párizsi CAC 0,24 százalékos veszteséget mutatott.

Az egyre magasabb olajár miatt a 600 európai autó- és autóalkatrész-gyártó részvényét követő index 1,7 százalékkal süllyedt csütörtökön napközben. Az emelkedő üzemanyagköltségek miatt jelentős mínuszban voltak a légitársaságok papírjai is, így a Lufthansa 1,5 százalékkal, a British Airways és az Iberia egyesülésével létrejött International Consolidated Airlines Group árfolyama 3,2 százalékkal süllyedt.

Időközben a Fitch Rating bejelentette, hogy az észak-afrikai és a közel-keleti kormányellenes megmozdulások miatt ronthat az olaj- és gázportfóliójában lévő európai cégek minősítésén. Erre azonban csak akkor kerülne sor, ha a működési környezetükben bekövetkezett bizonytalanság elhúzódna - hangsúlyozta a hitelminősítő. A Fitch portfóliójában az olasz Eni ("AA mínusz"/negatív kilátás), az osztrák OMV ("A mínusz"/negatív kilátás), a spanyol Repsol ("A plusz"/stabil kilátás), és a brit BG Energy Holdings ("A plusz"/stabil kilátás) minősítéssel szerepel.

Többen attól tartanak, hogy komolyabb olajhiány lép fel a világpiacon, ha leáll az olajtermelés Líbiában, amely a világ olajtermelésének 1,8 százalékát adja, és a zavargások átterjednének más térségbeli jelentősebb olajtermelő országokra. Szaúd-Arábia, mint a világ vezető olajexportálója ezeket az aggodalmakat tompítva csütörtökön bejelentette, hogy kész helyettesíteni a kieső líbiai olajexportot, ha ilyen irányú kérést fogalmaznának meg az európai cégek. Egy vezető szaúdi olajipari illetékes rámutatott egyben arra, hogy a nyersolaj mostani áremelkedését a félelmek táplálják, és hogy az OPEC szerint nincs szükség az olajkartell rendkívüli ülésének  összehívására.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!