2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eddigi évi 60-70 ezermilliárdról évi 80 ezermilliárd jenre, nagyjából 725 milliárd dollárra bővíti eszközvásárlásait a japán központi bank (BOJ).

A BOJ vezetősége pénteken hozta meg a döntést, öten szavaztak mellette, négyen ellene. A jegybank indoklása szerint a forgalmi adó áprilisi 5 százalékról 8 százalékra emelése, és a kőolaj nemzetközi árának csökkenése miatt döntöttek a mennyiségi enyhítés (QE) bővítése mellett.

A jegybank változtatott kötvényvásárlási irányelvén is. A BOJ tulajdonában levő japán államkötvények átlagos lejárati idejét szeretnék 3 évvel növelni, nagyjából 7-10 évre. Ez azt jelenti, hogy a jegybank próbálja arra ösztönözni a külföldi befektetőket, hogy a rövid lejáratú államkötvények helyett inkább a hosszabb lejáratú papírokba fektessék pénzüket.

További lépés a jegybank részéről, hogy megháromszorozza a tőzsdei befektetési alapok (ETF) felé irányuló befektetéseit és több pénzt fektet ingatlanpiaci alapokba is.

Elemzők szerint a jegybank alapvetően váratlan lépését a külföldi és a belföldi folyamatok egyaránt szükségessé tették. Az Egyesült Államokban az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve befejezte saját kötvényvásárlási programját, azaz romlott a külső finanszírozási helyzet, míg a japán makrogazdasági adatok nem annyira kedvezőek.

Szeptemberben a munkanélküliség 3,6 százalékra nőtt a korábbi 3,5 százalékról, a fogyasztói árak növekedése 3,2 százalékra lassult 3,3 százalékról, az építőipari megrendelések 40,3 százalékkal zuhantak, az új lakásépítések száma 14,3 százalékkal esett, a lakossági kiadások összege pedig éves szinten 5,6 százalékkal csökkent.

A BOJ közleménye szerint folyamatosan figyelemmel kísérik a jövőben is a makrogazdasági adatok változását, és ennek megfelelően hozzák meg döntéseiket, hogy elérjék a tartósan 2 százalék körül éves inflációs szintet.

Kuroda Haruhiko, a BOJ elnöke a jegybank ülése után tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy Japán kritikus ponthoz érkezett a defláció ellenes harcban, ezért lazítják monetáris politikájukat. Szerinte elég drasztikus döntéseket hoztak, és azt várja, ezeknek jelentős hatásuk lesz a gazdaságra. A jegybankelnök úgy érzi, pillanatnyilag nem kell további lépéseket tenniük.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!