A túlzott likviditás buborékot okozott a részvény-, nyersanyag- és ingatlanpiacon - idézi a Bank of China alelnökének véleményét a Bloomberg. Zhu Min szerint ez nem csak Kínára, hanem az egész világra igaz. Innen már csak az a kérdés, mikor pukkad ki az a bizonyos buborék.
A kínai jegybank 1100 milliárd dolláros hitelprogramot hajtott végre az első félévben, ez sokban segítette, hogy a kínai gazdaság 7,9 százalékos növekedést tudott produkálni a második negyedévben. Már korábban is többen nyilatkoztak úgy, hogy ez a töméntelen pénz jórészt a részvény- és nyersanyagpiacokra áramlott, ami fenntarthatatlan növekedést generált a piacokon.
A Shanghai Composite index idén már 61 százalékkal szárnyalt feljebb, miközben az MSCI World Index 20 százalékkal állt tavaly év végi szintje felett. A kínai statisztikai hivatal csütörtöki közlése szerint a lakásárak az utóbbi 11 hónap legnagyobb mértékű emelkedését produkálták a múlt hónapban.
Az év első hat hónapjában a Bank of China 1000 milliárd jüannyi új hitelt helyezett ki, azonban a múlt hónapban már arról számolt be, hogy az év hátralevő részében lassítani kívánja a hitelezést, illetve javítani akar a hitelek minőségén.
A China Construction Bank, a távol-keleti ország második legnagyobb pénzintézete augusztusban arról számolt be, hogy a második félévben 70 százalékkal kívánja visszafogni a hitelkihelyezést, hogy megakadályozza a rossz hitelek arányának emelkedését.
Az adatok szerint az év első öt hónapjában 1160 milliárd jüannyi pénz áramlott a kínai részvénypiacra - közölték június végén. A kínai bankfelügyelet szeptember elején közölte, hogy a jövőben szigorúbb tőkekövetelményeket fog előírni az ország bankjai számára. A pénzintézeteknek például a rossz hitelek 150 százalékára kell emelniük tartalékaikat a jelenlegi 134,8 százalékról.
A negatív hírek hatására el is kezdődött egy kis korrekció a kínai részvénypiacokon, azonban az utóbbi napokban már 9 százalékkal erősödött a Shanghai Composite index.
A hitelezés lassulása egyértelműen látszik: júliusban az új hitelkihelyezés negyede volt a júniusinak. Az augusztusi adatokat pénteken közlik a kínai hatóságok. A várakozások szerint ezek további 10 százalékos visszaesést mutatnak majd, így 320 milliárd jüanos hitelkihelyezést várnak a szakemberek.
Az egyik vezető kínai gazdasági ügynökség alelnöke szerint ezek a jelek apró buborékok kialakulására utalnak, melyeket minél előbb meg kell szüntetni, hogy a gazdaság visszatérjen az egészséges működéshez.