Csütörtök délután rövid ideig 50 dollár alatt is állt az olaj ára a New York-i árutőzsdén, majd ismét átlépte a lélektani határt. Az tisztán látszik, hogy már csak idő kérdése, mikor esik tartósan az 50 dolláros szint alá a nyersolaj jegyzése. A mostani árcsökkenést azzal magyarázzák, hogy világszerte csökkent az üzleti bizalom, ami a kereslet további esésére utalhat. Fontos volt, hogy szerdán újabb vártnál jobb készletadatokat közöltek az Egyesült Államokban, ez is az árcsökkenés irányába hat.
Délután rövid időre 49,91 dollárig csökkent az olaj ára a világpiacon, majd vissza is pattant erről a támaszról. Egy hordó nyersolaj ára fél négy után 51,50 dollár volt a New York-i tőzsdén, ez 2,12 dollárral volt alacsonyabb, mint a szerdai szint.
A világgazdaság visszaesése jelentősen csökkenti az olaj iránti keresletet világszerte, ugyanakkor az olajcégek a szokottnál nagyobb készleteket halmoznak fel a hírek szerint, mivel abban bíznak, hogy ha véget ér a recesszió, akkor ismét drágulni kezd a nyersanyag. A beszámolók szerint a Royal Dutch Shell és az amerikai Koch olajkereskedő cég 10 millió hordó kapacitású tankereket töltöttek meg olajjal, ezzel növelik készleteiket.
Az olajár már közel kétharmadával csökkent július óta, a nyár közepén 147 dollár felett volt a csúcspont. Az utóbbi hónapok zuhanása jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy számottevően csökkent az infláció Amerikában, ez viszont már a defláció veszélyét vetíti előre. A szakemberek most úgy látják, hogy a példátlan árzuhanás oka részben az volt, hogy a hitelválság miatt a befektetők igyekeztek kimenekíteni pénzüket a kevésbé megbízható befektetésekből, például az olajból is. Emellett a válság jelentősen csökkentette az olajfelhasználást világszerte, az emelkedő munkanélküliség miatt egyre kevesebb pénzük van az embereknek, igyekeznek spórolni, ahol lehet. A legújabb hírek szerint az utóbbi hetekben már Kína olajkereslete is csökkent, pedig sokáig a távol-keleti ország keresletnövekedése húzta az olajárat.
Ősszel az OPEC már többször beavatkozott a termelés csökkentésével, azonban a jelek szerint ezzel sem sikerült megfékezni az árfolyam zuhanását, az olaj szinte alig reagált a kínálat változására. A hírek szerint a nemzetközi szervezet tovább csökkentheti a kitermelést, a következő nem hivatalos ülés november 29-én lesz, míg a menetrend szerinti tanácskozást december 17-én tartják Algériában.
A Deutsche Bank szakemberei szerdán jelentették meg legújabb elemzésüket, melyben azt írták, hogy 2009-ben 40 dollárig csökkenhet az olaj világpiaci ára. A jelenlegi helyzet szerint azt sem lehet kizárni, hogy ezt a szintet még az idén elérjük.