3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nemzetközi piacokon hétfőn végigsöprő pánik a forintot is mélybe taszította, kedden délelőtt ugyanakkor némi korrekció következett. A nemzetközi hangulat azonban a következő napokban alapvető hatással lesz az árfolyamokra, áll a Commerzbank napi kommentárjában.

EUR/HUF (266,00 – 269,25): Nem változtattak a magyar alapkamaton, Simor úr beszámolója szerint a múlt havi inflációs megugrás nem érte az MNB-t váratlanul. Az árindex ugyan most magasabb a kitűzött célnál, de jövő év végére a jegybank szerint már nem fog eltérni a várakozás a majdani tényadattól. A forint nem a jegybanki kommentártól kezdett gyengülésbe tegnap, sokkal inkább az S & P az amerikai államadósság helyzetének kilátásrontása okozott akkora kockázatkerülési hullámot, hogy az EUR/HUF árfolyama a 269-es szintet kezdte el támadni. A zloty a gyengülésben még a forinton is túltett az euróhoz képest, a PLN régiós alulteljesítése mögött Marek Belka, illetve Adam Glapinski nyilatkozatai is álltak, ők ugyanis elkezdték hűteni a kedélyeket a lengyel kamatemelési várakozások ügyében. Amennyiben a devizapiacokon nem javul a hangulat, akkor a forint további veszteségeket könyvelhet el, ellenkező esetben esély van egy kis korrekcióra, 267 környékére erősödhet vissza a forint. Egyelőre az utóbbi esetre látunk nagyobb esélyt.

EUR/USD (1,4200–1,4300): Mindenki tudta, hogy az amerikai gazdaság helyzete nem tökéletes, sőt. Ugyan még a világ legversenyképesebb országáról van szó, de mégis a Standard & Poors hitelminősítő intézet elérkezettnek látta az időt, hogy jelképesen megkongassa a vészharangot egy kilátásrontással. A döntés teljesen megalapozott: az USA államadóssága a GDP 100 százalékát közelíti, és a tendencia emelkedő. A deficit lefaragására még csak tervek vannak, a kész forgatókönyvre várni kell. A bejelentés után a piacok kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak, és ezzel a dollárt nyerő helyzetbe hozták a befektetők. Napon belül akár 350 pontos nyereségre/ veszteségre is szert lehetett tenni, ugyanis tegnap az EUR/USD árfolyama 1,44 fölött, illetve 1,4150 közelében is járt, amely mértékű napon belüli mozgás ritkaságszámba megy. Az eurozónában a finn választási eredmények borzolják a kedélyeket, veszélyben van az EFSF mechanizmus megreformálásához szükséges konszenzus. Ez jelenleg komoly kockázatot jelent, főleg, ha a görögöknek tényleg át kell strukturálniuk az adósságlejárataikat, illetve a portugálok számára sem jó hír.

CHF/HUF (208,00 – 210,50):  A 211-et súrolta a CHF/HUF árfolyama a tegnapi izgalmak közepette, ahhoz képest a forint tudott kissé erősödni, 209-210 közötti szintre korrigált az árfolyam.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!