2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szigorítaná a szabadpiaci olajkereskedelmet az amerikai árutőzsde-felügyelet, a lépéstől azt várják, hogy megfékezhetik az olajspekulánsokat.

Az árutőzsdei felügyelet arra készül, hogy szigorítja az olaj londoni szabadkereskedelmét, a hivatal több információt szeretne kapni a piaci szereplőkről, több betekintést akar a tranzakiciókba, hogy korlátozni lehessen az egyedi résztvevők képességét az árak mozgatására - idézi az MTI Walter Lukkent, a felügyelet vezetőjét.

A szigorítás várhatóan októberben lép életbe, elsősorban a befektetési alapkezelők nevében kereskedő nagy bankházakat érintené, őket ugyanis a törvényhozás azzal gyanúsítja, hogy tevékenységüket és mozgásszabadságukat az árak felhajtása érdekében használják fel.

Elsősorban demokrata párti szenátorok vélik úgy, hogy az olaj szabadpiaci ára elrugaszkodott a kereslet-kínálati viszonyoktól, szerintük a piac mostanra gátlástalan spekulánsok színtere lett, akik az árfelhajtással a fogyasztókat károsítják meg.

A tervezett szigorítás elsősorban az Intercontinental Exchange (ICE) bankházat érintené, amely a vádakra reagálva elutasította az amerikai törvényhozás állításait. "Állami beavatkozással mesterségesen befolyásolni a piaci árakat: az ilyen kísérletek a történelem során elbuktak" - írta az amerikai szenátus illetékes bizottságához intézett beadványában az ICE elnöke, Charles Vice.

1999-ben vezették be, hogy csak minimális információkat kérnek a kereskedésről, az amerikai könnyűolaj-referenciafajta (West TexasIntermediate) szabadpiaci forgalmának jelenleg mintegy 30 százalékát bonyolítják Londonban.

Eközben az OPEC elnöke meglepő kijelentést tett: szerinte az olajtermelő országok kereslet hiányában nem növelhetik a kínálatot. Ezzel lényegében azt érzékeltette, hogy a kitermelés növelése nem vezet majd az árak letöréséhez.

Chakib Khelil OPEC-elnök szerint az év végéig egyensúlyban lesz a kereslet és a kínálat, az árak viszont magasan maradnak.Az olajtermelő országok szervezetének elnöke szerint idén csökkent a kereslet, továbbra is folytatódni fog ez a tendencia.

Khelil szerint az árakat lehetetlen megjósolni, de az aggódókat igyekezett megnyugtatni azzal, hogy szerinte az olajár nem fogja elérni a hordónkénti 200 dollárt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!