3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Október óta a felére esett vissza a Shanghai Composite index értéke, mely még így is nagyjából ugyanott áll, ahol egy éve.

Azt szokták mondani, hogy minden csoda három napig tart. Most a "kínai csoda" nagyjából egy évig tartott ki, de mostmár úgy tűnik, végleg kifulladt. A tavalyi év jó volt azok számára, akik a kínai tőzsdén fektettek be, de ki tudja, mikor lesz hasonló mértékű megugrás.

A Shanghai Composite index tavaly év elején indult meredeken felfelé, akkor nagyjából 2500 pontról indult. Októberre az index 6000 pont fölé emelkedett, az volt a csúcspontja. Az azóta eltelt fél évben viszont felére esett az index, ma 2992 ponton zárt. Úgy tűnik tehát, hogy amilyen gyors volt az emelkedés, olyan gyorsan zuhant most vissza a mutató. Persze, az is lehet, hogy még koránt sincs vége a visszaesésének.

Az utóbbi időszakban az index bukását a hitelválsággal magyarázzák az elemzők, a folyamatosan érkező negatív hírek hatására Ázsiától is egyre inkább elfordulnak a befektetők. Tavaly annak is köszönhette például a Shanghai Composite a szárnyalását, hogy a tengerentúlon már nyáron kirobbant a hitelválság, ami csak néhány hónapos késéssel gyűrűzött be Ázsiába is. A befektetők tehát eleinte fokozatosan elfordultak az amerikai tőzsdétől, és más helyet kerestek, ahova vihették pénzüket. Ázsia pedig tökéletesen megfelelt a kritériumoknak: szárnyaló gazdaság, hatalmas piac, folyamatosan emelkedő fogyasztás, emelkedő bérek.

Ugyanakkor a szárnyalás után várható volt valamilyen mértékű visszaesés, a mostani zuhanás azonban már nem sorolható a természetes korrekció kategóriájába. A nyersanyagárak elszabadulása sem kedvezett az ázsiai tőzsdéknek, mivel Kínában például köztudottan erős az acélipar, mely megsínyli a magas energia- és nyersanyagárakat.

A többi ázsiai index hasonló utat járt be az elmúlt fél évben, mint a Shanghai Composite, de ilyen mértékű esést egyikük sem produkált. A közeljövőben a legvalószínűbb, hogy a most kivont tőkével ismét odébbállnak a befektetők, sőt ez a folyamat már el is kezdődött. Nemrég a Concorde elemzésében Tajvant nevezte meg, mint új alternatívát a kínai piac bukása után.

Egy másik lehetséges alternatíva a hongkongi piac lehet, ahol várhatóan ismét elkezdődik majd a kínai jüan felértékelődése a hongkongi dolárral szemben. Mindez azt jelentheti, hogy a jüanban megszerzett profit többet fog érni dollárban a befektetőknek, ami kifejezetten vonzóvá teheti a piacot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!