Azt szokták mondani, hogy minden csoda három napig tart. Most a "kínai csoda" nagyjából egy évig tartott ki, de mostmár úgy tűnik, végleg kifulladt. A tavalyi év jó volt azok számára, akik a kínai tőzsdén fektettek be, de ki tudja, mikor lesz hasonló mértékű megugrás.
A Shanghai Composite index tavaly év elején indult meredeken felfelé, akkor nagyjából 2500 pontról indult. Októberre az index 6000 pont fölé emelkedett, az volt a csúcspontja. Az azóta eltelt fél évben viszont felére esett az index, ma 2992 ponton zárt. Úgy tűnik tehát, hogy amilyen gyors volt az emelkedés, olyan gyorsan zuhant most vissza a mutató. Persze, az is lehet, hogy még koránt sincs vége a visszaesésének.
Az utóbbi időszakban az index bukását a hitelválsággal magyarázzák az elemzők, a folyamatosan érkező negatív hírek hatására Ázsiától is egyre inkább elfordulnak a befektetők. Tavaly annak is köszönhette például a Shanghai Composite a szárnyalását, hogy a tengerentúlon már nyáron kirobbant a hitelválság, ami csak néhány hónapos késéssel gyűrűzött be Ázsiába is. A befektetők tehát eleinte fokozatosan elfordultak az amerikai tőzsdétől, és más helyet kerestek, ahova vihették pénzüket. Ázsia pedig tökéletesen megfelelt a kritériumoknak: szárnyaló gazdaság, hatalmas piac, folyamatosan emelkedő fogyasztás, emelkedő bérek.
Ugyanakkor a szárnyalás után várható volt valamilyen mértékű visszaesés, a mostani zuhanás azonban már nem sorolható a természetes korrekció kategóriájába. A nyersanyagárak elszabadulása sem kedvezett az ázsiai tőzsdéknek, mivel Kínában például köztudottan erős az acélipar, mely megsínyli a magas energia- és nyersanyagárakat.
A többi ázsiai index hasonló utat járt be az elmúlt fél évben, mint a Shanghai Composite, de ilyen mértékű esést egyikük sem produkált. A közeljövőben a legvalószínűbb, hogy a most kivont tőkével ismét odébbállnak a befektetők, sőt ez a folyamat már el is kezdődött. Nemrég a Concorde elemzésében Tajvant nevezte meg, mint új alternatívát a kínai piac bukása után.
Egy másik lehetséges alternatíva a hongkongi piac lehet, ahol várhatóan ismét elkezdődik majd a kínai jüan felértékelődése a hongkongi dolárral szemben. Mindez azt jelentheti, hogy a jüanban megszerzett profit többet fog érni dollárban a befektetőknek, ami kifejezetten vonzóvá teheti a piacot.