Bár korábban még arról szóltak a hírek, hogy jelentősen sikerült csökkenteni a tengerfenéki olajszivárgást a Mexikói-öbölben, hétvégére kiderült, hogy korai volt az öröm. Doug Suttles, a British Petrol (BP) főmérnöke ugyanis bejelentette: több napi próbálkozás után nem hozta meg az eredményt az úgynevezett Top Kill-módszer - ennek keretében iszapot pumpáltak a tengerfenékre, és így kívánták "leszigetelni" a lyukat -, emiatt továbbra is ömlik az olaj a tengerbe a hat hete felrobbant fúrótorony helyszínén.
A BP már a Top Kill-művelet kezdetén, szerdán jelezte, hogy ekkora mélységben (1500 méter) még sohasem próbálkozott ezzel a módszerrel, így eleve csak 60-70 százalék esélyt adott a terv sikerének.
Megint jön a kupola-kísérlet
A kudarc után a konszern újabb módszerrel kíván kísérletezni - az elképzelések szerint négy napon belül egy kupolaszerű konstrukciót eresztenek majd le a tengerfelszín alá, hogy segítségével fogják fel a kiáramló olajat. Nem túl jó előjel, hogy az elmúlt hetekben már két esetben is próbálkoztak hasonló metódussal - mindkétszer sikertelenül.
Mint arról beszámoltunk, a Deepwater Horizon nevű olajfúró torony április 22-én süllyedt el - a tornyot a svájci Transocean nevű cég üzemelteti, a fúráshoz fűződő jogokkal azonban a BP rendelkezik.
Vasárnapi híradások szerint a robbanás óta a korábban becsültnél lényegesen nagyobb mennyiség, minimum 20 millió gallon olaj került a Mexikói-öbölbe, ami több, mint amennyi az Exxon Valdez olajszállító tankhajó megfeneklésekor Alaszkánál a vízbe jutott 1989-ben.
"Valószínűleg az Egyesült Államok történetének legnagyobb környezeti katasztrófájával kell szembenéznünk" - mondta ezzel összefüggésben Carol Browner, a Fehér Ház energiaügyi tanácsadója az amerikai NBC televíziónak vasárnap. Az olajfolt már elérte az amerikai partokat, és eddig 110 kilométer hosszan szennyezte be Louisiana állam partvidékét.
Tony Hayward, a BP vezére korábban beismerte, hogy a part védelmére tett intézkedések nem vezettek eredményre - szakértők most attól tartanak, hogy a szennyeződés egyre nagyobb területen fejti ki pusztító hatását.
Negyedével ér kevesebbet a BP
A katasztrófa mellesleg a BP-nek is súlyos károkat okoz: a cég saját bevallása szerint eddig már 930 millió dollárt költött a környezeti károk elhárítására és az olajömlés megfékezésére.
A vállalatnak összességében ennél lényegesen nagyobb békát kell lenyelnie: a Financial Times Deutschland szerint tőzsdei értéke mintegy 50 milliárd dollárral, összértékének negyedével csökkent a katasztrófa nyomán.
W. B.
Menedzsment Fórum