2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A reggeli gyengülés után kicsit megnyugodott a magyar deviza, majd a délutáni órákban ismét meredeken lefelé indult, négy óra után 270 közelében állt az árfolyam az euróval szemben. Pedig a hírek szerint a kormány folyamatos tárgyalásban áll az IMF-fel és az Európai Központi Bankkal, hogy szükség esetén be tudjanak avatkozni.

A nap második felében ismét jelentősen gyengült a forint a devizapiacon, a megnyugvás után az euróárfolyam átlépte a 270 forintot is. Sok tényező sújtja a magyar fizetőeszközt: az eurozóna gazdaságának lassulása mellett az állampapírpiacon tapasztalható kereslethiány is a gyengülés irányába hat. A kötvények piacán az MNB próbál beavatkozni a hírek szerint a nemzetközi szervezetekkel közösen, de ez az információ sem erősítette jelentősen a devizánkat.

Délután a forint 270,20-nál állt az euróval szemben, miután a napközbeni megnyugvás után ismét jelentős gyengülésnek indult. A dollárért 198,82 forintot kellett fizetni, míg a svájci frank árfolyama 175,56-nél állt.


Már a reggeli gyengülés után is leírtuk, hogy a nemzetközi sajtóban az utóbbi napokban negatív kép alakult ki hazánkról, egyre többen hasonlítják Izlandhoz, ahol összeomlott a deviza, a legnagyobb bankokat pedig államosították. Persze rengeteg különbség is van a forint és az izlandi korona között, de ez az összehasonlítás semmiképp nem tett jót a forintnak.

A meredek gyengülést jórészt az okozza, hogy a bankmentő akciók után a befektetők ismét elbizonytalanodtak a nemzetközi tőzsdéken, szinte mindenhol a pesszimizmus dominál. Az eurozóna várható lassulása érzékenyen érintheti a forintot, mivel Magyarország legnagyobb exportpiacai Nyugat-Európában vannak, így közvetve a magyar gazdaság is bajban lehet.

Az sem kedvező a forint számára, hogy a magyar bankok sorra függesztik fel a devizahitelezést. Külföldi elemzők szerint az utóbbi években a devizahitelek adtak stabilitást a forintnak. Hétfőn először az MKB Bank jelentette be, hogy nem fogad be több devizaalapú hitelt, majd szerdán a Volksbank és a Raiffeisen is hasonló döntést hozott.

A kormány közben igyekszik megnyugtatni a devizapiaci befektetőket, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Brüsszelben azt nyilatkozta, hogy az IMF segítségével talpra fogják állítani a forintot. A hírek szerint a kormány folyamatos tárgyalásban van az IMF és az EKB illetékeseivel, így ha igazán komolyra fordul a helyzet, akkor gyorsan be tudnak avatkozni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!