A délelőtti komoly esés után a nap második felében a legtöbb blue chip elkezdett felfelé kapaszkodni, kivéve a Molt. Az olajpapír rendületlenül zuhant tovább. Pedig ma már az európai és amerikai tőzsdék is korrigálni tudtak egy picit. A világ jegybankjainak reggel bejelentett mentőakciója pozitív hatással volt a nemzetközi piacokra, de a félelmek továbbra sem múltak el teljesen, a befektetők még mindig bizonytalanok a pénzügyi szektort illetően.
A BUX végül 17 464 ponton zárt, ez 2,38 százalékkal maradt el tegnapi értékétől. A napi forgalom kimondottan magas volt ma, 39 milliárd forint értékben kereskedtek a részvényekkel. A vezető papírok közül a Molt ütötték meg legjobban, az olajrészvények a nap végére sem tudtak magukhoz térni, végül 5,48 százalékos zuhanás után 13 800 forinton zártak. Pedig korábban mindenki azt valószínűsítette, hogy az esetleges korrekcióban majd a Mol lehet a vezető. Az OTP délutánra felkapaszkodott, egy ideig pluszban is volt, végül 0,6 százalékkal tegnapi értéke alatt 6090 forinton állt a nap végén. A Magyar Telekom folytatta az elmúlt napok esését, a 710 forintos mai árfolyam 1,39 százalékkal maradt el a tegnapitól.
A gyógyszerpapírok is nagyot buktak a nap végére: a Richter 2,93 százalékos gyengülés után 26 800 forinton zárt, míg az Egis 4,03 százalékot bukott, 11 200 forintig esett vissza.
A tengerentúlon tegnap az AIG állami megsegítése húzta lefelé az indexeket, a befektetők továbbra is bizonytalanok a biztosító sorsát illetően. Közben ma bejelentették, hogy az AIG kikerül a Dow Jones index 30 cége közül is, helyét szeptember 22-től a Kraft Foods veszi át.
Reggel több lehetséges bankfúzióról is megjelentek pletykák a piacon, úgy tűnik, hogy a talpon maradt pénzintézetek igyekeznek felvásárolni bajba jutott versenytársaikat a mostani nyomott árakon. A Washington Mutual bizonyos részlegei iránt több lehetséges vevő is érdeklődik, de a teljes céget nem akarják felvásárolni, míg a Morgan Stanley a hírek szerint a Wachoviával egyesülne. Londonban is létrejött ma egy bankóriás: a Lloyds TSB felvásárolta az HBOS jelzáloghitelezőt.
A világ vezető jegybankjai ma reggel jelentették be összehangolt akciójukat, melynek keretében összesen 180 milliárd dollárnyi likviditást pumpálnak a piacra. Ezzel azt akarják elérni, hogy a bankok könnyebben juthassanak pénzhez, és megnyugodjanak a befektetők. A hat legjelentősebb központi bank elsősorban a pénzintézeteknek nyújtandó kedvezményes hitelek keretösszegét emelte meg.
Közben ismét megélénkült a nyersanyagpiac, mivel sok befektető a tőzsdéről a nyersanyagokba vitte át pénzét. Az olaj ára ismét 100 dollár környékére emelkedett, ezzel lényegében visszakorrigálta a hét elején produkált 10 dolláros esést. Délután a magyar tőzsdezárást követően 97,58 dollárba került egy hordó olaj, ez 42 centtel volt magasabb a tegnapinál.
A magyar piac szempontjából fontos a forint árfolyamának alakulása. A jegybankok válságkezelő intézkedése kedvező hatással volt a magyar devizára, mely a reggeli gyengülés után délelőtt erősödni kezdett, és a nap végére jelentősen izmosodott az euróval szemben. Reggel még 245 felett is volt az árfolyam, délután pedig már csak 241,96 forintot kellett adni egy euróért a piacon.
A vezető nyugat-európai indexek szinte egész nap pluszban voltak, most korrigáltak az elmúlt napok esése után. A likviditás növelése megnyugtatta kissé a piacokat, így délutánra a francia CAC 40 0,73 százalékkal állt tegnapi értéke felett, az FTSE 0,59 százalékot javított, míg a DAX 1,19 százalékkal kúszott feljebb.
A Wall Street vezető indexei szintén a pozitív oldalon kezdtek a tegnapi szakadás után. A Dow az első néhány óra alatt 1,07 százalékkal erősödött, a Standard & Poor's 1,37 százalékot javított, míg a Nasdaq 1,06 százalékkal állt magasabban, mint tegnap.