3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mol nem ad több részvényt kölcsön az MFB-nek és az OTP-nek, és mint kiderült ez a döntés összefüggésben állhat azzal, hogy nem igazolódtak a Surgutneftegas iránti gyanúk, másfelől a Mol szakmai jellegű "baráti" résztulajdonost talált.

Az iraki, kurdisztáni vállalkozásra vonatkozó tranzakciót követően a Mol tulajdonában nincs "A" sorozatú részvény, míg "C" sorozatú részvényből 578 van a tulajdonában.

Az MFB Investnél egyszersmind közölték, hogy az eddigi 5 938 853 "A" sorozatú, névre szóló Mol-törzsrészvényből 1 273 271 maradt náluk, így a szavazati joguk 5,68 százalékról 1,22 százalékra csökkent. Az MFB Invest szavazati jogának vasárnap bejelentett változásával változott a cég egyszemélyes tulajdonosa, az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt., illetve a bank egyszemélyes tulajdonosa, a magyar állam szavazati joga a Molban.

Az OTP nem adott ki közleményt, mert a tranzakció nem lépte át az 5 százalék küszöbértéket. A Mol április 8-án adott kölcsön 4 965 582 saját részvényt az MFB Investnek. Elemzők szerint e kölcsönadás mögött további sajátrészvény-vásárlás lehetővé tétele, valamint a közgyűlés előtt a nem szavazó saját részvények "baráti" társaságokhoz történő kihelyezése állhatott, tekintettel arra, hogy előzőleg, március 30-án az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat eladta a Molban volt teljes 21,2 százalékát az orosz Surgutneftegasnak, és kétségek-aggodalmak merültek föl az orosz olajcég további szándékai felől.

Ezt a módszert - részvények kölcsönbe adását - a Mol korábban is alkalmazta az OMV ellenséges felvásárlási szándékának meghiúsítása végett. Elemzők úgy vélik, a kölcsönzés mostani megszüntetése két fejlemény következménye lehet: egyfelől eddig nem igazolódtak a Surgutneftegas iránti gyanúk, másfelől a Mol szakmai jellegű "baráti" résztulajdonost talált. Amint szintén vasárnap közölték - a Mol kereszttulajdonlásra lépett a Pearl Petroleum Company Ltd.-vel, az egyesült arab emírségekbeli Crescent Petroleum és leányvállata, a Dana Gas PJSC iraki gázkitermelő vállalkozásával. A Mol 10 százalékot kap a Pearlben annak tulajdonosaitól, cserébe 6 271 142  "A" sorozatú törzsrészvényét, az alaptőkéje 6 százalékát adja - pontosan annyit, amennyit az MFB-től és az OTP-től visszavett -, így a Crescent Petroleum és a Dana Gas a Mol 3-3 százalékos tulajdonosává válik.

Az iraki vállalkozásban az OMV is részt vesz. "A Dana Gas és partnere, a Crescent Petroleum örömmel néz elébe a Mollal és az OMV-el kötött stratégiai partnerségeknek, és annak, hogy konstruktív tulajdonosa lesz a Molnak", idézte a Mol vasárnapi közleménye a Dana Gas igazgatója, Rasid Al-Dzsarvan nyilatkozatát.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!