3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mol nem ad több részvényt kölcsön az MFB-nek és az OTP-nek, és mint kiderült ez a döntés összefüggésben állhat azzal, hogy nem igazolódtak a Surgutneftegas iránti gyanúk, másfelől a Mol szakmai jellegű "baráti" résztulajdonost talált.

Az iraki, kurdisztáni vállalkozásra vonatkozó tranzakciót követően a Mol tulajdonában nincs "A" sorozatú részvény, míg "C" sorozatú részvényből 578 van a tulajdonában.

Az MFB Investnél egyszersmind közölték, hogy az eddigi 5 938 853 "A" sorozatú, névre szóló Mol-törzsrészvényből 1 273 271 maradt náluk, így a szavazati joguk 5,68 százalékról 1,22 százalékra csökkent. Az MFB Invest szavazati jogának vasárnap bejelentett változásával változott a cég egyszemélyes tulajdonosa, az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt., illetve a bank egyszemélyes tulajdonosa, a magyar állam szavazati joga a Molban.

Az OTP nem adott ki közleményt, mert a tranzakció nem lépte át az 5 százalék küszöbértéket. A Mol április 8-án adott kölcsön 4 965 582 saját részvényt az MFB Investnek. Elemzők szerint e kölcsönadás mögött további sajátrészvény-vásárlás lehetővé tétele, valamint a közgyűlés előtt a nem szavazó saját részvények "baráti" társaságokhoz történő kihelyezése állhatott, tekintettel arra, hogy előzőleg, március 30-án az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat eladta a Molban volt teljes 21,2 százalékát az orosz Surgutneftegasnak, és kétségek-aggodalmak merültek föl az orosz olajcég további szándékai felől.

Ezt a módszert - részvények kölcsönbe adását - a Mol korábban is alkalmazta az OMV ellenséges felvásárlási szándékának meghiúsítása végett. Elemzők úgy vélik, a kölcsönzés mostani megszüntetése két fejlemény következménye lehet: egyfelől eddig nem igazolódtak a Surgutneftegas iránti gyanúk, másfelől a Mol szakmai jellegű "baráti" résztulajdonost talált. Amint szintén vasárnap közölték - a Mol kereszttulajdonlásra lépett a Pearl Petroleum Company Ltd.-vel, az egyesült arab emírségekbeli Crescent Petroleum és leányvállata, a Dana Gas PJSC iraki gázkitermelő vállalkozásával. A Mol 10 százalékot kap a Pearlben annak tulajdonosaitól, cserébe 6 271 142  "A" sorozatú törzsrészvényét, az alaptőkéje 6 százalékát adja - pontosan annyit, amennyit az MFB-től és az OTP-től visszavett -, így a Crescent Petroleum és a Dana Gas a Mol 3-3 százalékos tulajdonosává válik.

Az iraki vállalkozásban az OMV is részt vesz. "A Dana Gas és partnere, a Crescent Petroleum örömmel néz elébe a Mollal és az OMV-el kötött stratégiai partnerségeknek, és annak, hogy konstruktív tulajdonosa lesz a Molnak", idézte a Mol vasárnapi közleménye a Dana Gas igazgatója, Rasid Al-Dzsarvan nyilatkozatát.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!