Kedd reggel 284,58 forintot kellett adni egy euróért a bankközi devizapiacon, ez több mint fél százalékkal magasabb volt a hétfő délutáni szintnél. A dollárral szemben 224,39-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frankért 216,35 forintot kellett fizetni.
Simor szavai indították el a lavinát
A múlt héten még jóval 280 alatt volt a forint az euróval szemben, 277 körüli árfolyamokat is tapasztalhattunk. A szakemberek azonban már akkor figyelmeztettek arra, hogy a 280 feletti árfolyam reálisabb a magyar gazdaság szempontjából, ezért hamarosan ismét "helyére kerülhet" a forint is.
A gyengülési hullám végül hétfő délutánig váratott magára. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a vártnak megfelelően 5,25 százalékon hagyta az alapkamatot, a döntést követő jegybanki kommentár azonban pesszimizmust hozott a piacra.
A legfrissebb inflációs jelentésben az MNB egyrészt megemelte az inflációs várakozásokat 2011-re és 2012-re, másrészt pedig visszafogta a magyar gazdaság növekedési kilátásait, a várakozások szerint jövőre 2,8 százalékkal bővülhet a GDP. Ezek mellett a költségvetésben is látnak lyukakat a nemzeti bank szakemberei: idén a vállalt 3,8 százalékos helyett 4,3 százalékos deficitet várnak, míg 2011-ben a bankadóval együtt is csak 4,1 százalékig mérséklődik a hiány.
A hétfő délutáni forintgyengülés után kedd reggel eleinte stabilizálódni látszott az árfolyam, azonban a hajnali viszonylagos nyugalom után ismét "megtalálták" a magyar devizát a befektetők, hamar 284 fölé ugrott az árfolyam.
Újabb frankcsúcs fenyegeti a hiteleseket
Az euró mellett a forint svájci frankkal szembeni árfolyama talán még érdekesebb, hiszen sokan az alpesi devizában adósodtak el hazánkban. Ráadásul az utóbbi hónapokban a frank az euróval szemben is javítani tudott, ami a magyar devizahiteleseket még inkább sújtja. Kedd reggel 216,35 forintot kellett adni egy frankért, ami majdnem egy százalékos emelkedést jelentett hétfő délutánhoz képest.
Ezzel már csak egy hajszálra van a svájci fizetőeszköz a július elején elért történelmi csúcsától, akkor kicsivel 220 felett fordult vissza az árfolyam. A mostani erősödést látva az elemzők nem tartják kizártnak, hogy új csúcsokat döntünk majd.
A frank erősödésének oka a svájci gazdaság kedvező kilátásaiban keresendő: az alpesi országban a múlt héten közölték a júliusi kereskedelmi mérleg alakulását, mely minden eddiginél nagyobb többletet mutatott. A nemzetközi szakemberek szerint az Egyesült Államok és Európa gyengélkedése mellett a svájci gazdaság lehet a kivétel, várhatóan sokkal gyorsabban áll majd tartós növekedési pályára. A fentiek miatt sok elemző szerint már az sem zárható ki, hogy a következő hónapokban minimális mértékben emeli majd a kamatot a svájci jegybank.
Pénteken egyébként az SNB elnöke, Philipp Hildebrand újra hangoztatta, hogy a jegybank képes megvédeni a svájci devizát a túlzott erősödéstől, de csak abban az esetben van erre szükség, ha a defláció esete felmerülni látszik. Erre a jövő hét végén kapunk választ, amikor megjelenik a legfrissebb inflációs adat, addig viszont folytatódhat a féktelen szárnyalás a frank piacán.
A svájci gazdaság kilátásai mellett az általános negatívra forduló nemzetközi hangulat erősíti a svájci devizát, a frank ugyanis hagyományosan menekülődevizának számít az euróval és a dollárral szemben.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) augusztus elején jelentette be, hogy az első negyedévben több mint 7400 lakást vontak eljárás alá a bankok késedelmes fizetés miatt. Ráadásul akkor még csak 185 körül volt a frank árfolyama. A jelenlegi szinteket látva a második és a harmadik negyedévben sem számíthatunk jobb adatokra.
Beke Károly
Menedzsment Fórum