3p

A nemzetközi piacok negatív hangulata közepette a Budapesti Értéktőzsdén sem tudtak felfelé indulni a részvényárfolyamok hétfőn reggel, azonban a visszaesés kisebb volt, mint máshol. Délelőtt kevesebb mint fél százalékkal állt pénteki értéke alatt a BUX index, ami köszönhető annak is, hogy a Magyar Telekom bázisárát megváltoztatták.

A világon szinte mindenhol gyengüléssel kezdtek a részvényindexek, azonban a BUX még viszonylag olcsón megúszta a hétfői nyitás után, alig fél százalékkal esett vissza. A forint a reggeli gyengülés után kicsit megnyugodott, 295 körül stabilizálódott az euró ára.

A BUX index hétfőn az első néhány órában 0,31 százalékkal esett vissza, így 12 445 ponton állt délelőtt. A forgalom kicsivel elmaradt az átlagostól, alig több mint 3 milliárd forint értékben kereskedtek a részvényekkel a nyitás utáni órákban.

A vezető papírok többnyire veszítettek értékükből, a vártnak megfelelően a Magyar Telekom nagyot esett az osztalékszelvény levágása után. Az OTP 2595 forintig esett vissza a nyitást követően, ez 0,57 százalékkal volt alacsonyabb, mint a pénteki nap végén, míg a Mol 10 250 forintos ára 1,39 százalékos csökkenést mutatott. Pénteken lehetett utoljára az osztalékszelvénnyel kereskedni a Magyar Telekom papírjaival, így várható volt, hogy a nyitás után jelentősen visszaesnek majd a 74 forintos osztalék miatt. A BÉT vezetősége azonban 510 forintra változtatta a részvények bázisárát, így az esés nem jelenik meg a BUX indexben. Hétfő délelőtt 515 forintot értek a papírok, ami 11,82 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki szintjüknél.

Vegyesen kezdtek reggel a gyógyszergyártók a tőzsdén: a Richter 0,58 százalékos drágulás után 28 500 forinton állt, míg az Egis 11 800 forintos szintje 1,67 százalékkal alacsonyabb volt, mint pénteken.

Rosszul kezdett a forint a bankközi devizapiacon a hétvége után, reggel 296 fölé is emelkedett az euró árfolyama. Az első néhány óra után aztán kicsit megnyugodott a magyar deviza, délelőtt 295,20 forintot kellett adni egy euróért, ami azonban még mindig 0,8 százalékos forintgyengülést jelentett. A dollár 224,01 forintba került, míg a svájci frank ellenében 195,68-ig gyengült a magyar fizetőeszköz.

A nemzetközi piacokon lényegesen nagyobb visszaeséssel kezdődött a nap, mint nálunk. A külföldi befektetők hangulatát rontja a Mexikóból elterjedt influenzajárvány is, sokan már világméretű fertőzéstől tartanak. A szakemberek szerint egy esetleges világjárvány még súlyosabb recesszióba taszítaná az országokat, a védekezés ugyanis komoly összeget emésztene fel.

Nyugat-Európában a londoni FTSE hétfőn 0,65 százalékkal esett vissza az első néhány órában, míg a frankfurti DAX 1,33 százalékkal állt pénteki értéke alatt. Régiónkban a varsói tőzsde WIG 20 indexe 0,93 százalékot bukott, a prágai PX pedig 0,68 százalékot veszített értékéből. A tengerentúlon a határidős indexek délelőtt jelentős, 1,5 százalék körüli mínuszban álltak, így ha nem változik a hangulat, könnyen lehet, hogy negatív lesz a nyitás magyar idő szerint délután fél négykor a Wall Streeten.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!