3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jórészt a romló külső környezet, illetve a külső államadósság visszafizetésének kockázatai miatt gyengült szerdán reggel a forint az euróval szemben - olvasható a Financial Times cikkében. A lap internetes kiadása szerint a legnagyobb probléma, hogy Magyarország fő exportpiacain lassul a gazdaság, ez pedig hatással lehet hazánk növekedésére is.

Szerdán reggel ismét jelentősen beszakadt a forint az euróval szemben, mivel hazánk jelentősen ki van téve az eurozóna gazdasági lassulásának. Emellett veszélybe kerülhet a külső államadósság visszafizetése, így mostantól minden fontos makroadat kettős súllyal esik latba, ami az eurozóna gazdaságának lassulását vetíti előre.

Az elemzők szerint a magyar gazdaság jelentősen függ az eurozóna teljesítményétől, hiszen Magyarország fő exportpiacai Európában vannak. Ezért érintett minket érzékenyen, hogy kedden közölték a német hatóságok, hogy az ország befektetői hangulata rekordmélységekbe esett. Ez is hatással lehetett a forint szerda reggeli mélyrepülésére.


A magyar fizetőeszköz délelőtt 5,6 százalékkal gyengült az euróval szemben, 267 forint fölé emelkedett egy euró ára, miközben kedden még 253 körül állt az árfolyam. A dollárral szemben 6 százalékkal esett vissza a forint, 196,65 körül állt az árfolyam délelőtt.

A forintot az is lefelé húzta, hogy a Volksbank bejelentette: korlátozza a devizahitelek folyósítását. Az MKB Bank már hétfőn döntött arról, hogy ideiglenesen felfüggeszti a devizahitelek befogadását, másodikként a Volksbank határozott erről. A legnagyobb probléma, hogy a magyar bankok nehezen jutnak devizához jelenleg a nemzetközi piacokon, ugyanis az amúgy is forráshiányos európai nagybankok percek alatt felvásárolják a készleteket. Tavaly a magyar lakáshitelek mintegy 90 százaléka devizahitel formájában került folyósításra, ezért érinti érzékenyen a piacot a devizahitelek fokozatos befagyasztása.

"Az utóbbi években a devizahitelek állandó támogatást jelentettek a forint számára, ezért esett nagyot a magyar deviza a befagyasztás hírére" - nyilatkozta a Financial Times kérdésére Elizabeth Gruie, a BNP Paribas elemzője. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy egyelőre csak néhány kisebb bank függesztette fel a devizahitelezést az MKB mellett.

"Nem szabad túlreagálni a forint hektikus mozgását, a régió többi valutája is gyengült kisebb mértékben, illetve a nemzetközi piacokon tapasztalt likviditási krízis is negatív hatással volt a forintra" - tette hozzá a szakember.

Délutánra életjeleket mutatott a forint is, a korábbi 265 feletti árfolyamokról 262 környékére erősödött az euróval szemben, nagyjából megnyugodott a 260-265 közötti sávban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!