2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fontos inflációs adatok jelennek ma meg Amerikában, melyek jelentősen befolyásolhatják a kereskedés irányát délután. Éppen ezért nem lehet arra számítani, hogy ma is a szokásos hétvégi érdektelenség uralkodik majd a világ tőzsdéin.

A tegnap megjelent amerikai makroadatok kedvezőbbek lettek a vártnál, de az igazán fontos számok csak ma jelennek majd meg. Nagyon nagy meglepetésre nem kell számítani, de jelen esetben egy kisebb eltérés is sokat jelenthet, főleg ha az olajárak sem alakulnak kedvezőtlenül. Ha az adatok lényegesen kedvezőbbek lesznek a vártnál, akkor a hétvége előtt ismét jelentősen felfelé mozdulhatnak a részvénypiacok, egy újabb rossz makroadat viszont akár a múlt hét péntekihez hasonló pánikot is eredményezhet a tengerentúlon.

A befektetők egyre bizonytalanabbak az inflációs nyomás és a gazdaság gyenge teljesítménye miatt, ráadásul a Fed vezetői is egyre gyakrabban hozzák szóba az infláció elszabadulását, illetve a megfékezés eszközeit. Éppen ezért ma különös figyelemmel kíséri a piac a megjelenő májusi inflációs adatokat, különösen a maginfláció alakulását.

Az elemzők várakozásai szerint a múlt hónapban 0,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Amerikában az áprilisi 0,2 százalékos adat után. Éves szinten továbbra is 3,9 százalékos drágulásra számítanak, akárcsak eddig. Az igazán fontos mutató az élelmiszer- és enrgiaárak nélkül számított maginfláció, mivel abban szinte mindenki egyetért, hogy a tartósan magas élelmiszer- és energiaárak az inflációs nyomás fő okozói. A szakemberek arra számítanak, hogy májusban 0,2 százalékra emelkedett a maginfláció az áprilsi 0,1 százalékról, éves szinten viszont változatlanul 2,3 százalékon maradt a drágulás az előzetes becslések szerint.

Azt már korábban lehetett tudni, hogy a Fed vélhetően kamatot fog emelni még az idén az infláció nemvárt növekedése miatt, de a konkrét inflációs számoktól függ, hogy sorozatos vagy csak egyszeri kamatemelésre lesz szükség.

Magyar idő szerint délután négykor jelenik meg a Reuters és a Michigani Egyetem közös fogyasztói bizalmi indexe, mely a várakozások szerint kismértékű visszaesést fog mutatni a hangulatban. A májusi 59,8 pont után most 59,5 pontra várják az indexet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!