4p

Néhány nap alatt majdnem tíz százalékkal ugrott meg a Mol árfolyama a tőzsdén, az utóbbi napokban szinte minden összejött a cégnek. Az mfor.hu által megkérdezett elemző szerint a legnagyobb kérdés, hogy meddig marad ilyen drága az olaj a világpiacon, a következő napokban lehet még tere felfelé az árfolyamnak. Mfor.hu-háttér.

A múlt pénteki 22 035 forintos záróárfolyam után ma már a 24 000 forintot közelítette a Mol ára a Budapesti Értéktőzsdén. Délután nem sokkal a zárás előtt nagyjából 7,5 százalékos pluszt mutatott a heti teljesítmény. Az utóbbi napokban több hír is felfelé hajtotta az árfolyamot, melyek közül a legfontosabb az olajár emelkedése, de más tényezők is a magyar vállalat keze alá dolgoztak - hívta fel a figyelmet Harczenik Ákos, a Raiffeisen elemzője.

Nagyot fordult a kocka két év alatt

A 2000-es évek közepén a Mol még hagyományosan eredményének nagyobb részét a finomításból és a kereskedelemből (downstream üzletág) szerezte, azóta viszont nagyot fordult a kocka. 2008-ban még 161 milliárdos eredményt hozott ez az üzletág a kutatás-termelés 125,8 milliárdjával szemben. Tavaly azonban 67,8 milliárd forint volt a feldolgozás, 260,5 milliárd pedig a kitermelés eredménye.

Ennek oka még 2009-re vezethető vissza, amikor nagyot estek a finomítói marzsok, abban az évben a feldolgozás rekordgyenge számokat produkált. A "békebeli" állapot pedig még azóta sem állt helyre teljesen. "Mindenképp jelentős változás a Mol életében, hogy az INA megvétele után a kitermelés lett a fő profil" - emeli ki Herczenik Ákos. Emellett fontos a Mol szempontjából, hogy a marzsok az utóbbi időben nem követték a nyersanyagárakat.

Az olajcég is elismerte nemrég közzétett 2010-es gyorsjelentésében, hogy a finomítói árrések az ötéves átlag alatt alakultak tavaly, ugyanakkor a negyedik negyedévben már tapasztalhatók voltak pozitív jelek. A Raiffeisen szakembere szerint a jelenlegi magas olajár mellett nem lehet arra számítani, hogy egyhamar visszatérnek az évekkel ezelőtti marzsok, így a Mol finomítói eredménye sem kapaszkodhat vissza a korábbi szintre.

Mindezek mellett az elemző szerint az is támogatta az árfolyamot, hogy folyamatosan pozitív hírek jönnek a Mol háza tájáról, az elmúlt hetekben két komoly találatról is érkezett bejelentés Kurdisztánból, illetve Pakisztánból. Ezzel összhangban pedig a nemzetközi elemzők is egyre optimistábbak a társaság kapcsán, folyamatosan adják ki kedvező értékeléseiket.

"Mindezeken felül a Mol egyik vetélytársa, az OMV a héten két komoly csapást is elszenvedett: egyrészt Líbiában le kellett állítani a termelést, másrészt a vártnál rosszabbak lettek a negyedik negyedéves eredményei. A kettő miatt összesen 10 százalékot buktak az osztrák cég részvényei, valószínűleg a héten sokan átszálltak OMV-ből Molba a befektetők közül" - hívja fel a figyelmet a szárnyalás további lehetséges okára Herczenik Ákos.

Egyelőre minden szem Líbiára szegeződik

Az év elején egyébként a közel-keleti feszültségek lökték egyre feljebb az olaj világpiaci árát. Először Tunéziában, majd Egyiptomban lázadtak fel a diktátorok ellen, az elmúlt napokban pedig Líbiában zajlottak tömegtüntetések. Az olaj szempontjából ez utóbbi a legfontosabb, hiszen az ország Afrika legnagyobb olajtermelője. Ennek volt köszönhető, hogy a hét elején szinte megállíthatatlanul szárnyalt a nyersanyag tőzsdei jegyzése.

Az árfolyam pénteken kicsit konszolidálódott: délután a Brent típusú kőolaj hordónkénti ára 112,45 dollár volt, a WTI pedig 97,91 dolláron állt. Ez persze még mindig nagyon magas, az viszont egyelőre megjósolhatatlan, meddig marad a jelenlegi árszint.

"Óva intek mindenkit, hogy a jelenlegi 110 dolláros árral hosszútávon számoljon. A jelenlegi olajár ugyanis egyre inkább veszélyezteti a világgazdaság talpra állását, ha pedig bekövetkezik a megtorpanás, akkor a nyersanyag iránti kereslet is visszaeshet" - véli Herczenik Ákos. Szerinte ha hamar visszaesik az ár, akkor az még nem lesz jelentős hatással a Mol eredményére sem, hogy 3-4 hétig 100 dollár felett volt a jegyzés.

"Jelenleg a legfontosabb, hogy mi fog történni Líbiában, illetve, hogy a válság továbbterjed-e Szaúd-Arábiára, ahonnan egyelőre nem érkeztek nyugtalanító hírek" - emeli ki a Raiffeisen elemzője.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!