Holnap hajnalban jelenik meg a Mol második negyedéves gyorsjelentése, mely az üzemi eredmény kismértékű csökkenését és a nettó eredmény megugrását mutathatja 2007 második negyedévéhez képest. A nettó eredmény növekedését azonban jórészt nem realizált készlet- és devizahatások adják, az olajár emelkedése miatt a készletek például 18 milliárd forinttal értékelődtek fel, a devizahiteleken pedig 45 milliárd forint lehet a Mol árfolyamnyeresége a forint erősödése miatt.
A Mol tavalyi második negyedéves üzemi eredménye 87,9 milliárd forint volt, a Concorde elemzői most 81 milliárdos üzemi eredményt várnak a júniusban lezárult negyedévre. A nettó eredmény tekintetében viszont a tavalyi 26,4 milliárd forintról 110,3 milliárdra emelkedhet az idei szám.
A várhatóan minimálisan visszaeső üzemi eredménynek van pozitív és negatív oldala is. A pozitív oldalt a magas olajár és a majdnem 150 százalékot javuló termékmargin adja, emellett a hazai kitemrelés növekedése is jó hír a Mol számára, az IES finomító pedig a 2-3 százalékos organikus termelésnövekedéssel szemben 15 százalékos javulást mutathat. A másik oldalon negatívan hat a dollár gyengélkedése és a szezonálisan alacsony gáz értékesítés. Nagyon gyengén szerepelt a vegyipari szegmens, ahol a margin 508 euró/tonnáról 273-ra zuhant az emelkedő olajárak nyomán, de a TVK nem tervezett leállása sem jött jól.
"A makrovárakozásainkon változtattunk, az idei átlag Brent várakozásunk 100 dollárról 105-re emeltük, a dollár/forint várakozásunk maradt 169 forint" - olvasható a Concorde elemzésében. Az üzemi eredményt tekintve 294 milliárdos eredményt várnak az elemzők idén a Moltól, ez 1 százalékkal maradna el a 2007-estől. A 2008-2009-es EPS várakozásunkat 2.000, illetve 1.928 forintról 2.063 és 1.989 forintra emeltük. Ha azonban minden Mol-közeli Mol- részvényt saját részvénynek tekintenénk, akkor 2.420 és 2.330 forintos EPS-t kapnánk - teszik hozzá a szakemberek.
A mai elemzésben a Concorde elemzői kifejtik véleményüket az OMV-ajánlat visszavonásáról is. Szerintük az osztrák cégnek sosem lett volna reális esélye, hogy megvagye a Molt, mivel a cég menedzsmentje és a magyar politikai elit ezt megakadályozták volna. Ráadásul az EU is ellenkezését fejezte ki a szabadpiaci verseny korlátozása miatt, a finomítói kapacitások koncentrációja nélkül pedig elképzelhetetlen lett volna az egyesülés.
A szakemberek nem tartják valószínűnek, hogy az OMV eladná 20,2 százalékos Mol-tulajdonrészét, mivel ez arra jó lehet, hogy megakadályozza a Mol egyesülését más céggel, mellyel fenyegethetné az OMV piaci pozícióját. A Mol esetében elképzelhető a kölcsön adott részvények egy részének bevonása, így javítani tudná a cég az egy részvényre eső mutatókat. Azok a csalódott befektetők, akik még mindig hittek az OMV sikerében egy ideig nyomás alatt tarthatják a részvény árát - zárul a Concorde elemzése.