4p

Az egyik legnagyobb magyar ingatlanközvetítő szerint májusban és júniusban érdemi fordulat történt a lakáshitelezés piacán. Megjelentek a vevők és végre a bankok is hiteleznének.

Ugyan az MNB statisztikái még nem mutatják, de a Duna House szerint elérkezett a várva várt fordulat a lakásvásárlási hitelek területén. Az ingatlanközvetítő hitelezési üzletágához beérkezett hiteligények az elmúlt két hónapban (május, június) 50 százalékkal nőttek.

Igaz ugyan, hogy a DH közleményében nem adta meg sem számszerűleg, sem értékben mennyi igénylés futott be hozzájuk, így arra sem lehet következtetni, hogy hitelcentrumuk a piac hány százalékát fedi le, mivel azonban szignifikáns változást jeleznek előre, így közöljük megállapításaikat. Szerencsére nem kell sokat várnunk arra, hogy az MNB is alátámassza, vagy megcáfolja az ingatlanközvetítő cég megállapításait, hiszen holnap reggel közli a májusban folyósított lakáshitelek volumenét.

Az MNB negyedéves adatai

A DH szerint tehát 50 százalékkal ugrott meg a forgalom, ami elsősorban a 6-7 százalékra lecsökkent hitelkamatokkal van összefüggésben. Azt már korábban látni lehetett, hogy az állami kamattámogatású otthonteremtő hitelek utat törtek maguknak, de úgy tűnik, a jegybanki kamatvágásokkal (illetve egészen pontosan állampapírok hozamesésével, lásd keretes írásunkat) párhuzamosan most érték el azt a szintet, ahol a potenciális lakásvásárlók "nagyobb tömege" megmozdult.

Március végéig a lakáhitelek megoszlása

A DH közleményében megállapítja, hogy bár a lakosság továbbra is eladósodott, és a pénzintézetekkel szembeni bizalmatlanság is lassan apad, "mégis találni a lakosság körében egy jelentős tömeget, akik évek óta csak a megfelelő pillanatra vártak a piacra lépéssel, ami most minden szempontból ideális."


Lakáshitelt, de melyik banktól?

A DH nemcsak a piaci trendfordulóra mutat rá közleményében, de a saját adatai alapján – amit nem győzünk hangsúlyozni, mivel a franchise cég nem adta meg, így nem tudjuk mekkora számokról van szó – a bankok közötti piaci részesedést is felvázolta. Ráadásul az egyes bankok árazását, szigorát is górcső alá vette.

Ezek alapján az OTP 30 százalékos piaci arányával piacvezető az újonnan folyósított hitelek területén is, de egyre több ügyfél választ más kereskedelmi bankot a kedvezőbb árazás miatt. Ugyanakkor az OTP mellett szól, hogy a fióki döntéseknek köszönhetően rendkívül gyorsak és rugalmasak. Ezzel szemben a többi kereskedelmi bank centralizált döntéshozatallal dolgozik.

A DH szerint a másik magyar tulajdonú bank, az FHB által kínált termékek az első 5 évben a legjobb árazást nyújtják, de az 5 év eltelte után a "fonákjára fordulnak a feltételek", így csak azoknak ajánlják, akik az első 5 év után végtörlesztenek.

A külföldi anyabankkal rendelkező pénzintézetek közül a K&H és az Unicredit árazását emeli ki a DH. Előbbinél megemlítve azt is, hogy jól ismeri a hazai lakossági ügyfélkör igényeit, az igényekhez megfelelően alkalmazkodik. Utóbbinál pedig azt, hogy a versenytársaktól alacsonyabb önerő is szóba jöhet. Ráadásul az Unicredit az adósok számára még a konkrét ingatlan kiválasztása előtt hitelígérvényt ad, ami a vevők számára nagy előnyt és biztonságot jelent a lakásválasztás előtt.

Ezek alapján nem lehet azon csodálkozni, hogy minden 7. lakáshitel igénylés az Unicredithez érkezik, míg a K&H piaci részesedése 7-8 százalék lehet.

Velük szemben 2-3 százalékot vihet el a piaci tortából az Erste és a Raiffeisen is. A két osztrák bank két év után lépett ki érdemben ismét a piacra, és a DH szerint "a makulátlan, nagy önrészt vállaló, jó keresetű ügyfeleket kedvelik". Aki viszont megfelel a kritériumoknak, az kedvező feltételekkel lehet ügyfél náluk.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!