Jó ideje riogatnak visszaeséssel az elemzők az amerikai tőzsdéken. Azonban nem hogy a medve nem lépett a piacra, de még kisebb korrekció sem volt az indexekben, amelyek immár egy éve 3 százalékos visszaesés nélkül emelkednek. Az is példa nélküli, hogy 22 egymást követő hónapban csak és kizárólag pozitív elmozdulás volt tapasztalható. Amikor egy kicsit is megtorpant a piac, akkor mindig jöttek újabb és újabb befektetők, akik tovább lendítették az árfolyamokat.
A vételi oldalon viszont nem feltétlen az úgynevezett intézményi befektetők állnak, akik professzionálisan kezelik mások vagyonát, hanem nagyon nagy számban kisbefektetők. Egy most közzétett adatsor szerint a háztartások vagyonának 36,3 százaléka van tőzsdei eszközökbe. Ebben persze benne van a fent említett árfolyam emelkedés pozitív hozadék, de az is, hogy egyre többen vitték a pénzüket a tőzsdére. Az amerikai jegybank, a Fed adati szerint egyetlen alkalommal volt eddig ennél magasabb ez az arány, 2000-ben a dotkom láz csúcsán. Az internetes részvények iránti fékezhetetlen vágy idején a háztartások eszközeinek 42 százaléka volt úgymond a tőzsdén.
A kiugró értékeket hozó évek (1968, 1972, 2000 and 2007) után azonban rendre visszaesés jött a piacokon, a legutóbbi két alkalommal ráadásul mindkétszer nagyon komoly. Ebben az is közrejátszik, hogy sokszor a kisbefektetők egy-egy ciklus végén kapnak észbe. Így amikor már a csapból is az folyik, hogy mekkora hozamot lehetett elérni a részvénypiacon, akkor kezdenek vásárolni. Ez viszont azzal jár, hogy miközben a "smart money" új eszközöket keres, ők azok akik a növekedési ciklus végén beleragadnak a rossz pozíciókba.
Hogy most is ez fog-e történni az persze nagy kérdés, jelenleg ugyanis korábban nem tapasztalt likviditási bőség van a piacokon. Ennek forrása pedig a jegybankok által piacra pumpált több ezer milliárd dollár, euró vagy jen. Számos elemző van azon a véleményen, hogy ezek a pénzek ugyan torzítja az eszközök, így a részvények árazását is, mert kvázi itt csapódik le az infláció. Viszont amíg ezeket a pénzeket nem kezdik el erőteljes módon kiszívni a piacokról, addig nem feltétlen várható komolyabb korrekció az árfolyamoknál.
mfor.hu